Aylara göre çocuk gelişimi | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Aylara göre çocuk gelişimi

Çocuğun sosyal ve duygusal gelişimini takip etmek fiziksel gelişimlerini takip etmekten daha zordur. Bu alan benlik bilincini ve öz düzenliliği arttıran birçok beceriyi kapsar. Araştırmalar, sosyal ve duygusal gelişimin okul hazırlığı için çok önemli olduğunu vurguluyor.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Bebekler, doğdukları ilk andan beri hem kendilerini hem de çevrelerini keşfetmeye başlıyor. Doğumdan ilk 3 aylık döneme kadar bebekler kendi vücutlarını tanımak için oldukça zaman harcıyor. Parmak emme, kendi ellerini gözlemleme, başkalarından ayrı bir şahıs bulunduğunun farkına varma ve uzuvlarını hareket ettirme, bu uzuvların farkına varma şeklinde özellikler bu döneme dahil. Bebekler bu zamanda, kendilerine bakan kişileri öteki insanlardan ayırma şeklinde özellikler gösteriyorlar. Bundan dolayı tanıdıkları kişilerin dokunuşlarına pozitif yönde tepki veriyorlar. Bu dönemdeki bebekler sık sık ve kısa periyotlarla yazışma kurmaya çalışır. Toplumsal bir uyarı olarak, gülümseyerek davranışlarınıza yanıt verebilir.

3-6 aylık dönemdeki bebekler toplumsal etkileşim ortamı yaratmaya daha yatkındır. Adlarına tepki verir, el oyunları oynarlar ve yüksek sesle gülmeye başlarlar.

6-9 ay dönemindeki bebekler, tanıdıkları insanoğlu için daha kuvvetli duygusal tepki ve tercihler göstermeye başlarlar. Bir çok; tanımış olduğu insanları tanımadıklarından ayırt edebilir, bir oyuncağının kaybolmasına tepki izah edebilir.

1 yaşına yaklaşan bebeklerde öykünmek ve öz düzenlilik görülmeye adım atar. Yiyecekleri kendileri yiyebilir, iki eliyle bir bardak tutabilir ve yardımınızla içebilirler, birincil bakıcı görmüş olduğu kişiden ayrıldığında tepki gösterir.

1-2 yaş aralığındaki çocuklar kendilerinin ve yapabilme özelliklerinin farkına varır. Daha geniş duygular ifade edebilme özelliği edinmiştir. Öteki insanlarla etkileşim başlatma olasılığı daha yüksektir. Bu aşamada bir çok ; kendilerini resimlerde ve aynalarda tanımaya adım atar, gülümseyerek tepki gösterir. Anne babalar ve tanıdıkları insanlara karşı yoğun duygular gösterir. Negatif duygularını ifade etmeye başlarlar. Yeni başarılarında zevk ve gurur şeklinde bazı duyguları gösterip, oyunlarında erişkin davranışlarını öykünmek ederler. Yardım etme özelliği gösterirler.

2-3 yaş aralığında kendilerini daha kuvvetli görmeye başlarlar ve birçok şeyi başaracaklarına inanırlar. Her şeyi keşfetmeye çalışırlar ve kuvvetli kişilik özelliği gösterirler. Toplumsal cinsiyet özelliklerinin farkındadırlar, hela gereksinimlerini belirtebilirler. Erişkin isteklerine ”hayır” diyebilir ve kendi isteklerinde ısrar eden olabilirler. Öz değerlendirmeye başlayarak bir şeyleri beğenip-beğenmeme, iyi-kötü bulma özellikleri gösterirler. Agresif duygular izah edebilir, süratli ruh hali değişimleri yaşayabilirler. Öteki çocuklarla oynama eğilimindedirler.

3-4 yaş aralığındaki evlatların kendi kendilerine yetebilme becerileri gelişir. Bir çok desteğinize gerek kalmadan yiyeceklerle ilgili kolay görevleri tamamlayabilir, ellerini yıkayabilir. Öteki çocuklarla daha oldukça etkileşim halinde olurlar. Oyuncaklarını paylaşabilirler.

4-5 yaş aralığındaki çocuklar kendilerinin kişi olarak farkına varmaya başlarlar. Etik davranışları (iyi-kötü) kavrayıp, kendilerini başkalarıyla kıyaslamaya başlayabilirler. Arkadaşlıkları gelişmiştir ve başkalarının duygularıyla ilgili düşünce sahibi olabilirler. Detay, mekan ve zamana dikkat ederek oynadıkları oyunları geliştirebilirler.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir