Başarılı ebeveynliğin 7 sırrı | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Başarılı ebeveynliğin 7 sırrı

Çocuklarınızla olumlu ilişkiler kurmanızda yardımcı olacak öneriler...

Şimdi Oriflame'e katılın!

Ebeveyn olmak dünyanın en zor mesleği. Kendine güvenen mutlu çocuklar yetiştirmek için size yüzde yüz bir tanım olmasa da aşağıdakiler destek olacaktır.

Sınırsız sevgi ve cesaret

Anne babaları olarak çocuklarınıza onların kıymetli bulunduğunu hissettirip hayata güvenle başlamalarına yardım edecek şahıs sizsiniz. Kitap okuyarak, oyun oynayarak ya da söyleşi ederek ona zaman ayırıp gelişmesine yardım edebilirsiniz. İşten eve döndüğünüzde ilk kısa bir süre de olsa her şeyi bırakıp çocuğunuzla ikili zaman geçirmeye çalışın. Kreş dönüşü yolda onunla söyleşi edin.

Konuşmuş olduğu süre onu dinleyerek onun hislerine ehemmiyet verdiğinizi gösterin. Onunla konuşurken tüm dikkatinizi ona verdiğinizde kendine olan itimatı artarken yaptığınız sohbetle kelime haznesi de gelişecektir.

Çocuğunuzu yaptıklarında cesaretlendirme şekliniz de mühim. Ortaya çıkan sonuçtan oldukça o işte harcamış olduğu emeği önplana çıkarıp desteklemeniz, kendini onaylamasını sağlayarak başkalarının onayına oldukça fazla gerekseme duymamasına destek olacaktır. Doğal ki çocuğunuzu yüreklendirmek  için lüzumlu olan en mühim şey sık sık onu ne kadar sevdiğinizi söylemeniz.

En büyük önceliği çocuğunuza verin

Hayatımızdaki talepler, öncelikler çalışsak da çalışmasak da oldukça fazla. Sadece çocuklarımızla zaman geçirmek, onların isteklerine süre ayırmak benzer biçimde mühim şeylerle verilmesi ihtiyaç duyulan raporları, bitirilmesi ihtiyaç duyulan projeleri ayırmayı bilmemiz lazım. Verimli bir ebeveyn olmak için devamlı önceliklerimizi düzenlemek zorunda olduğumuz bir gerçek.

Çocuklarınıza önceliği vermek sizin superkadın olmanızı ve kendinizi unutmanızı gerektirmiyor. Fakat kimi zaman daha azca prestijli bir işi seçmek ya da daha düşük bir pozisyonu kabul etmek benzer biçimde seçimler yapmanız da gerekebilir.

Ekip ruhu

Genel anlamda anne ailenin evindeki hem fizyolojik hem de duygusal gereksinimlerini karşılayan kişidir. Babalar ise daha oldukça risk almaya ve bağımsız olmaya meyillidirler. Evlatların kendilerine yetip sorunlarını kendileri çözmeleri taraftarıdırlar.

Anneler koruyucu kollayıcı babalar ise daha özgür bırakan kişiler olarak bir ekip halinde kararlar verir ve bu ekip ruhu, evlatların karşılarına çıkan vakaları daha iyi çözebilme kabiliyeti kazandırır. Anne babalar arası kontakt bu aşamada oldukça ehemmiyet taşır. Disiplin, evindeki kurallar benzer biçimde mühim kararlar söz mevzusu olduğunda eşinizle aynı fikirde olmanız iletişimin doğru işlemesi için oldukça önemlidir. Anneler evlatları söz mevzusu olduğunda en doğrusunu kendilerinin bildiklerini düşünür. Bu fikirden vazgeçtiklerinde babalar da evindeki destek konumlarından çıkıp eşleriyle ortak konuma gelirler.

Bekar anne babalar ise etraflarındaki öğretmen, akrabalar, komşular benzer biçimde güvenebilecekleri sevecen erişkinlerle anlamlı ilişkiler içinde olarak evlatları için pozitif yönde bir çevre kurmuş olurlar. Boşanmış çiftlerde de evlatların iyiliği için pozitif yönde ilişki ve kontakt halinde olmak, evladı çiftler içinde bir seçim yapmak zorunda bırakmaz.

Disiplinin önemi

Çocuğunuza hakikatı yanlıştan ayırmayı öğretmenin en iyi yolu kati ve net sınırlar koyarak bunu tertipli bir halde uygulamaktır. Eğer çocuğunuzla aranızda bir güç kavgası başladıysa bir adım geri çekilerek çocuğunuza birazcık süre verin ve bir iki dakika sonrasında sakinleşince yine kontakt oluşturmayı deneyin. Sakinleşmeden ilkin cezaya asla başvurmayın.

Kurallara uymadığı süre özgüvenini zedeleyecek bir halde tepki vermemeye çalışın. Mümkün olduğunca dikkat çekmek için yapmış olduğu ağlama ve bağırma benzer biçimde davranışları gözardı edin, saldırgan ve antisosyal davranışlarına karşı odasında bir süre kalmak ya da sevilmiş olduğu oyuncakla oynayamamak benzer biçimde yaşına uygun mantıklı cezalar vermeyi deneyin.

Disiplin ceza değildir, tam tersine pozitif yönde davranışı ortaya çıkarmak, teşekkür etmek ya da lütfen demek benzer biçimde görgü kurallarını uygulamak ve kendisi pozitif yönde davranışta bulunduğunda onu övmektir.

Mesuliyet öğretin

Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel armağan alacağı kararlarda ve davranışların sonuçlarında ve doğal ki mutluluğunda kendisinin görevli olduğudur.

Özgüven gelişimi minik yaşlarda adım atar. Sabah kahvaltısında ne yiyecek istediği ya da hangi giysisi giymeyi tercih etmiş olduğu mevzusunda ona seçim hakkı tanıyın. 3 yaşlarında bir evin içinde oyuncaklarını toplamak, bulaşık makinesini boşaltmak benzer biçimde mevzularda size destek olabilir. Bunlar onun ev işlerine katkıda bulunmasını sağlarken ona mesuliyet duygusunu da öğretecektir.

Bisiklete binmek ya da yüksek sesle öykü okumak benzer biçimde yeni beceriler öğrenmesine destek olmak da bir çocuk için önemlidir. Hata yaptığında derhal onu düzeltmek yerine kendisinin düzeltmesini sabırla beklemek onun harekete geçmeden ilkin neticeleri düşünmesine ve kendine yetme duygusunu öğrenmesine destek olacaktır. Çocuğunuzu fikirleri sizden değişik bile olsa düşünmeye teşvik etmek onu reddedilme duygusundan kurtaracak ve kendi mutluluğu için daha özgür kılacaktır.

Beraberlik duygusu için rutin geliştirin

içindeki alışkanlık ve adetler çocuklarda itimat duygusu sağlar. Minik evlatların gün içindeki rutinleri -kahvaltı sonrasında park, dönüşte yiyecek ve uyku- benzer biçimde onlar için rahatlatıcıdır. Okul evlatları da gene içinde öncesinden bildikleri ortak mevzularda mutlu olurlar. Bu rutinler çocuğun denetim algısını dolayısıyla da itimat duygusunu artırır. Bu tane ve gelenekler bununla beraber içindeki değişik nesillerin birbirine kaynaşmasına ve çocuklarda ilinti duygusunun gelişmesine niçin olur.

Siz de önemlisiniz

Kendinize de süre ayırmayı ihmal etmeyin. Kronik uykusuzluk, yalnızlık ve kendini bırakmışlık sizi duygusal olarak yıpratır ve etkisiz hale getirir. Arada sırada mola vermeyi, bakış açınızı yenilemeyi, neşelenmeyi ve eski enerjinizi geri getirmek için bir şeyler yapmayı ihmal etmeyin. Arada bir beyazperdeye kaçmak ya da kısa bir dost ziyareti size iyi gelecektir. Başkalarından yardım istemek ve yardımı gerektiğinde kabul etmek oldukça zor olmamalı. Bu şekilde şarj olup çocuklarınızla daha sıhhatli ilişki kurma şansınız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir