Bebekler neden kusar? | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Bebekler neden kusar?

Aile sağlığı haberimizde bugün bebekler neden kusar sorusunu cevaplıyoruz. Her bebeğin kendine has bir gelişim süreci vardır. Fakat bu gelişim sürecinde bebeğinizin kusması oldukça tehlikelidir. Peki, bebekler neden kusar? Detaylar bebekler neden kusar adlı haberimizde.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Yavrunuz neden kusuyor? İşte haberimizin detayları…

Neden kusarız?

Çiğneyip yuttuğumuz kimi süre yiyecek ve içecekler yiyecek borusundan geçip mideye ulaşır. Mide tarafınca sindirilip kısa bir süre depolanır ve peşinden cıvık haline gelir, ince bağırsağa gönderilir. İşte tam bu aşamada kusma; cıvık haline gelen yiyeceklerin anüs yerine yiyecek borusuna çıkarak ağız yöntemiyle vücudu terk etmesi işlemidir.

Bebekler neden kusar? 

Gelişimini tamamlamaya çalışan bebeklerde ise kusma birazcık daha tehlikelidir. Bir çok süre bağırsak tıkanıklığı, enfeksiyonel bazı rahatsızlıklar, yiyecek borusunun mideye bağlı olduğu kısmın kapalı yada tıkanmış olması, ruhsal nedenler, grip, nezle, reflü, mide darlığı, bağırsak darlığı şeklinde birçok tehlikeli sebepleri olabilir.

Reflüye dikkat

Yeni doğan bebeklerde reflü olmasının sebebi midelerinin oldukça küçük olmasından oluşur. Yeni doğan bebeğin bağırsak- mide sistemi güçlendikçe reflü sorunları da ortadan kalkmaya ve bebek iyileşmeye adım atar.

Bebekler neden fışkırarak kusar? 

Bir çok süre yeni doğan bebeklerde her beslenme sonrasında bir miktar kusma görülebilir bu oldukça düzgüsel bir durumdur. Fakat yavrunuz aşırı oranda kusuyor ve sürekli ağlıyorsa durum ciddi olabilir.

Eğer yavrunuz fışkırır bir halde kusuyorsa ne olursa olsun doktorunuza başvurmalı ve önleminizi almalısınız. Bebeğinizi besledikten sonrasında derhal yatırmamalı birazcık dik konumda tutarak yediklerini sindirmesini beklemelisiniz.

Yavrunuz kusuyorsa ne yapmalısınız?

Bebeğinizi gereğinden fazla doyurarak yarar sağlamazsınız aksine küçücük midesine baskı yapmış ve ona zarar vermiş olmuş olmuş olursunuz.

Bebeğinizi sık ve azca besleyerek midesini oldukça zorlamamış olmuş olmuş olursunuz. Yavrunuz ağlarken kesinlikle emzirmeye çabalamayın. Hava yutabilir ve dolayısıyla kusabilir.

Yeni doğan bebek eğer yanlış pozisyonda emziriliyorsa kusma gerçekleşebilir. Bebeğinizi doktorunuzun gösterdiği şekilde emzirirseniz kusma ortadan kalkacaktır.

Yavrunuz zorlanarak kusuyorsa sindirim sistemi rahatsızlığı yaşıyor olabilir. Yavrunuz kusarken sertliği, zamanı şeklinde önemli noktaları gözlemleyip doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler