Çocuklarda okul fobisine dikkat! | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Çocuklarda okul fobisine dikkat!

Okula başlayan çocuğunuzda sıkıntı, huzursuzluk veya gerginlik gibi durumlar söz konusuyla okul fobisi olabilir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Ayvaz okul fobisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Kimi çocukta tatlı bir telaş, kimilerinde ise korku ve kaygı duygularının ortaya çıkmasına sebep olan okul heyecanı anne ve babaları da sarmış durumda. Okula yeni başlamış olacak olan evlatların yaşadıkları sorun, huzursuzluk ve gerginlik hali okul fobisinin habercisi olabilir.

Çoğu zaman anneden yada evden ayrılma kaygılarıyla ortaya çıkan okul reddi, okula gitmek istememe şeklinde durumların okul fobisi olarak tanımlandığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Ayvaz, bu korkunun çocuklarda baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı ve kusma, ağlama krizleri, iştahsızlık şeklinde fizyolojik etkilere sebep olabileceğini söylüyor.  Daha oldukca duygusal, duyarlı, karşısındakinin hissettiklerini fazlaca önemseyen ve endişeli çocuklarda görülen okul fobisi anaokulu ve ilköğretim dönemlerinde ortaya çıkıyor. İleriki yaşlarda da bu durumun görülebileceğinin altını çizen Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisinin ne kadar süreyle devam edeceğinin bilinmesinin de zor bulunduğunu söylüyor.

Eğitim Yaşamının Bitmesine Sebep Olabilir

Kimi zaman oldukca kısa devam eden okul fobisi örneklerinin bulunduğunu belirten Dr. Sibel Ayvaz, bu durumun kimi vakit çocuğun eğitim hayatına mal olabilecek, okulu bırakmasına sebep olabilecek sonuçlar da doğurabileceği mevzusunda uyarıyor. Genel olarak okul başlangıcından bir süre sonrasında çocuğun okula alışıp toparlandığı, bunu kendisinin yaşındaki evlatların hepsinin yaşadığını ve okul zamanını günün sonunda yine ailecek olduğu bir süreç olarak algılamasıyla kaygılarının üstesinden gelebildiği görülmektedir.

Evhamlı Annelerin Evlatları Daha Bağımlı Oluyor

Okul fobisi yaşayan evlatların çoğu zaman oldukca yakın ve yoğun ilişkilerine haiz ortamlardan geldiğini ifade eden Dr. Sibel Ayvaz şunları aktarıyor: “Ayrılma kaygısı yaşayan evlatların ailelerinde başka kaygı bozukluğu olan bireyler de vardır. Çocuğuna aşırı düşkün, onu bir an olsun yalnız bırakmayan, devamlı gözünün önünde olmasını isteyen, aşırı seven ve kollayan, tedirgin, huzursuz ve evhamlı anneler çocuklarını kendilerine bağımlı hale getirirler. Anneler çocuklarına karşı aşırı korumacı bir tutum sergilediklerinde evlatların özgüven duygusunda problemler yaşanır. Böylece bu çocuklar annelerinden ayrıldıklarında yoğun bir kaygı yaşarlar.”

Okul fobisini tetikleyen öteki sebepleri Dr. Sibel Ayvaz şu şekilde sıralıyor:

•Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi
•Aile içinde sorun ve gerginlik yaratacak olayların varlığı
•Öğretmen değişikliği
•Okulda sorun ve gerginlik yaratacak olayların varlığı
•Çocuğun cinsel ya da fizyolojik tacize uğraması ya da sertlik yada yıkım unsuruyla karşı karşıya kalması
•Okuldaki dost ilişkilerinin bozulması
•Herhangi bir hastalık ya da öteki nedenlerle okuldan uzunca bir süre uzak kalma

Aile ve Eğitimcilere Mühim Görevler Düşüyor

Okula yeni süregelen çocuğun bu duyarlı periyodu kolaylıkla atlatabilmesi için evde aile bireylerine, okulda ise eğitimcilere büyük görevler düştüğünün vurgulayan Dr. Sibel Ayvaz tavsiyelerini ise şu şekilde aktarıyor:

•Çocuğa okula başlamadan ilkin okulu ve öğretmeni tanıtın. Okulla ve öğretmenle ilgili doğru olmayan abartılı şeyler anlatmaktan kaçının.
•Okul alışverişine çocuğunuzla beraber çıkın. Satın aldığınız okul malzemeleri ile ilgili iyelik duygusu geliştirmesine destek olmak için bu tarz şeyleri uzun süre kullanacağını ve bu sebeple onlara haiz çıkması icap ettiğini uygun ifadelerle anlatın.
•Okulun ilk günü çocuğunuzu okula siz götürün ve kendini güvende hissetmesi için bir süre okulda kalınca. Kesinlikle o derste iken yada oyuna dalmışken okuldan ayrılmayın. Bu işinizi daha da zorlaştıracaktır. Çocuğunuza gideceğiniz zamanı haber verin.
•Okul dostlarıyla kaynaşması için destek olun.
•Evde ailesinden sonrasında okulda öğretmeniyle kendini güvende hissetmesi ihtiyaç duyulan evlatların öğretmeniyle de iyi yazışma kurması ve onlara çekinmeden sıkıntılarını aktarabilmesi için lüzumlu şartların oluşturulması sağlanmalıdır.
•Öğretmenin güler yüzlü, sevecen ve ilgili olması, çocuğun kendisini ifade etmesine fırsat vermesi ve onu dinlemesi son aşama önemlidir.
•Okul başarısıyla ilgili yüksek beklenti içinde olmak ve başarısızlık durumunda negatif tepkiler vererek cezalandırmak, çocuklarda aşırı kaygıya niçin olabilir. Bu da dolayısıyla okuldan uzaklaşma isteği doğuracaktır.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir