Hamilelik belirtileri nelerdir? | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Şimdi Oriflame'e katılın!

, hanımefendilerin her ay olgunlaşıp regl ile atılan yumurtalıklarının sperm ile döllenmesi sonucu oluşur. Yumurta sıhhatli bir halde döllendiğinde, hanımefendilerin vücutlarında hamileliğe işaret eden bazı değişimler yaşanır. Bu değişimleri doğru bir halde takip ederek, hamile olup olmadığınızı erkenden öğrenebilir ve buna bakılırsa kontrollerinize başlayabilirsiniz.

Hamilelik, hanımefendilerin her ay olgunlaşıp regl ile atılan yumurtalıklarının sperm ile döllenmesi sonucu oluşur. Yumurta sıhhatli bir halde döllendiğinde, hanımefendilerin vücutlarında hamileliğe işaret eden bazı değişimler yaşanır. Bu değişimleri doğru bir halde takip ederek, hamile olup olmadığınızı erkenden öğrenebilir ve buna bakılırsa kontrollerinize başlayabilirsiniz. Fakat hamilelik emarelerini bilhassa erken safhada takip edebilmek bazı bayanlar için güç olabiliyor. Bundan dolayı belirtilerin tam olarak ne olduklarını ve ne süre başladıklarını bilmek, sıhhatli bir hamilelik süreci geçirmek için oldukça önemlidir. Bu yazımızda, hamileliğin belirtilerinin ne olduğu, erken safhada iyi mi tespit edilebileceği üstünde duracağız. Şahıs, hamile olup olmadığını idrak etmek için ilk olarak regl döngüsünü takip eder. Fakat regl döngüsü çeşitli sıhhat sorunları sebebi ile değişebileceğinden, direkt olarak hamilelik emaresi olarak ele almak bazen doğru sonuçlar vermeyebiliyor. Her ay yumurtalıkların tazelenmesi için gerçekleşen regl döngüsü, bir tek hamilelik sebebi ile değil, başka sebeplerden de gecikebilir. Bundan dolayı ilk olarak ilk yedi günde ortaya çıkan hamilelik emarelerine göz atalım.

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri

hamilelik1

Regl döngüsü bazı istisnalar haricinde her hanımda ortalama 30 günde bir yaşanır. Fakat bu durum kişiden kişiye değişim gösterebiliyor. 30 günlük döngü, bazılarında 45 güne kadar çıkabiliyor. Bundan dolayı her geciken regl döngüsü hamilelik emaresi olarak ortaya çıkmayabilir. Sadece hamileliğin ilk haftasında, sperm ile döllenen yumurtada embriyonun oluşması ile beraber bir tür kanama görülebilir. Bu kanama sık sık regl döngüsü ile karıştırılabiliyor. Eğer regl döngüsü için hemen hemen süre var ise ve bu tür bir kanama ile karşılaşıyorsanız, bu durum hamileliğin ilk haftasında görülen emarelere bir işaret olabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Vakit Adım atar?

2

Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması için genel idrak bir ay kadar bir sürenin geçmesi gerektiğidir. Fakat belirtileri iyi bilen bir şahıs, ilk haftadan itibaren ortaya çıkan değişimleri gözlemleyebilir. Gözle görülür ve fark edilir değişimler genel olarak bir ay sonrasında yaşanmaya başlansa da, bu durum her insan için de farklılık gösterebiliyor. Kişinin metabolizması, ailedeki kadınlardan gelen kalıtsal durumlar, hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye değişmesine yol açabilir. Normalde daha ileri dönemlerde görülebilen emareler, hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmeye başlanabilir. Mesela embriyo oluşması sebebi ile ortaya çıkan kanama, ilk hafta ortaya çıkar. Bunun haricinde belirtileri yakalayabilmek için, tam olarak erken dönemde ne tür değişimlerin bulunduğunu bilmeniz faydanıza olacaktır.

Erken Hamilelik Belirtileri

1. Regl Gecikmesi

3

Regl düzeninde yaşanmış olan değişimler genel olarak hamileliğe yoruluyor. Her ne kadar reglde yaşanmış olan gecikmeler devamlı hamilelik ile ilgili olmasa da, genel olarak bunu erken dönemde görülen bir emare olarak ele alabiliriz. Sadece regl gecikmesi bitkinlik, stres, sinirli olma hali şeklinde etkenler sebebi ile de ortaya çıkabilir. Mesela regl gecikmesini hamileliğe yoran bir şahıs, bunun getirmiş olduğu stres yüzünden regl düzeninde bir bozulma yaşayabilir ve bunu direkt olarak hamileliğin emaresi olarak düşünebilir. Bundan dolayı takviminizi denetim etmeniz, o sırada yaşantınızda hastalık ya da benzeri bir durum olup olmadığını takip etmeniz gerekiyor. Eğer bunlara karşın düzgüsel düzene bakılırsa olmanız ihtiyaç duyulan tarihte regl olmazsanız, bunu erken hamilelik emaresi olarak düşünebilirsiniz.

2. Hassaslaşan Göğüsler

4

Hanımefendilerin göğüslerinde yaşanmış olan belirgin değişimler, hamilelik belirtileri içinde en kolay tespit edilenlerdendir. Hamilelik olduğu takdirde kişinin göğüslerinde ilk olarak bir gelişme yaşanır. Bunun yanında kişinin göğüsleri oldukça hassaslaşır. Göğüslere dokunulduğunda yaşanmış olan ağrılar ve sızılar, bilhassa göğüs uçlarında ciddi bir halde şiddetleniyor ise, hamileliğe işaret ediyor olabilir. Bir öteki fizyolojik değişiklik, gene göğüs uçlarında yaşanmış olan, halkanın rengindeki değişimdir. Göğüs ucu halkası hamilelik ile beraber genişler ve koyu bir renk almaya adım atar. Bunun aslolan sebebi hamilelik sebebi ile salgılanan hormonlar olduğundan, hamilelik tespitinin göğüslerden yapılması kolaylaşır.

3. Mide Bulantısı

5

Mide bulantıları ve bundan dolayı yaşanmış olan kusmalar çoğu zaman hamileliğin ilerleyen dönemlerinde görülür. Fakat erken dönemde yaşanmış olan emareler ile beraber görülen bulantı ve kusmalar, direkt olarak hamileliğe işaret ediyor olabilir. Bu bulantılar genel anlamda üçüncü ayın sonuna doğru kesilmesine karşın, başlangıcı hamileliğin ilk haftalarına kadar gidebilir. Mide bulantısı ve kusma olmasının sebebi, hamilelik sebebiyle salgılanmaya süregelen hormonların seviyelerinin yükselmesidir. Eğer bu hormon seviyeleri ortalamanın üstünde seyrediyor ise, hanımlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha sık ve şiddetli görülür.

4. Vajinal Akıntı

6

Sperm ve yumurtanın döllenmesi sonucu oluşan embriyonun ondan sonra rahme yerleşmesi gerekir. Embriyo rahme yerleştiği süre vajinal akıntı görülebilir. Hamile bulunduğunun bilincinde olmayan kişiler, bu vajinal akıntıyı çoğunlukla regl ile karıştırır. Fakat reglden değişik olarak bu akıntı fazlaca şiddetli olmaz. Ek olarak renk olarak da düzgüsel regl ile uyuşmaz. Bundan dolayı normalde olmaması gerekirken olan vajinal akıntılar, hamileliğe işaret ediyor olabilir. Ek olarak bu emare embriyonun rahme tutunması esnasında olduğundan, erkenden hamile olup olmadığınızı idrak etmek için başvurabileceğiniz bir emaredir.

5. Oldukça Sık İdrara Çıkma

7

Kişinin idrar ihtiyacını fazlaca sık gidermeye başlaması elbet bir tek hamileliğe yorulmamalıdır. Fakat normalden fazlaca daha çok idrara çıkmaya sebebiyet veren durumlardan biri de hamileliktir. Hamilelik, erken safhalarından sonuna dek, kişinin idrara çıkma durumunda değişikliklere niçin olabilir. Hamilelik ile beraber artışa geçen hormonlar kan akışını hızlandırırken bunun yanında idrarda da ciddi bir artışa niçin olur. Bundan dolayı erken dönemdeki hamile hanım sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Bunların haricinde hamilelik süreci süresince böbreklerin daha verimli çalmış olduğu da gözlemlenmiştir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise rahim büyüyerek idrar kesesine baskı halletmeye adım atar ve bu da sık sık idrara çıkma ihtiyacı doğurur.

6. Baş Dönmesi ve Halsizlik Hissi

8

Hamileliğin tespit edilmesine yarayan belirtilerin her biri kolay tespit edilen cinsten olmayabilir. Bazı değişimler, öteki emareler ile birleştirildiğinde, hamileliğe işaret edebilir. Baş dönmesi de bunların arasındadır. Hamilelik süreci süresince kişinin vücudunda birçok değişiklik yaşanır. Bu değişimlerin ana sebebi, hormonal dengenin normalin haricinde seyretmesidir. Bununla birlikte baş dönmesi yanında kişide çoğunlukla halsizlik ve bitkin hissetme durumları da görülebilir. Mesela şahıs gün boyu bir şey yapmadığı halde gereğinden fazla bitkin hissediyor ise, bu da hamilelikten kaynaklanıyor olabilir. Sadece bu emareler tek başlarına direkt olarak hamileliğe işaret etmez. Bu değişimleri, başka emareler ile beraber ortaya çıkıyor ise hamileliğe yormalısınız.

7. Şişkinlik ve Ağrılar

9

Şişkinlik her regl döneminde hanımefendilerin deneyim ettikleri bir durum. Bununla birlikte regl süreci ile beraber birçok hanım bilhassa bel bölgelerinde şiddetli ağrılara maruz kalıyorlar. Fakat hamilelik ile beraber bu iki durum da fazlaca daha şiddetli olabilir. Ilk olarak şişkinliğin hamilelik sebebiyle mi yoksa reglden dolayı mı bulunduğunu idrak etmek aslen erken dönemde birazcık güç. Fakat ağrılar daha fazlaca bel bölgesinde yoğunlaşıyor ise, bu durumun hamileliğe işaret ediyor olması yüksek küçük bir ihtimal. Ek olarak hamileliğin ilerleyen safhalarında, bel ağrıları çocuğun büyümesi ile beraber birazcık daha artabiliyor. Bundan dolayı hamilelik tespiti için ağrıları ve şişkinlikleri de denetlemek faydanıza olacaktır.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir