Hamileyken saç kesilir mi? | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Hamileyken saç kesilir mi?

Hamileyken saç kestirmek doğru bir davranış mıdır? Hamileyken saçınızı nasıl kestirmelisiniz? Hamileyken saç kestirmek vücudunuz da ne gibi etkiler yaratır? işte haberimizin detayları...

Şimdi Oriflame'e katılın!

Hamileyken saç kesilir mi? Hamileyken saçımızı boyarsak ne olur? İşte haberimizin detayları…

Hamileyken saç boyatılır mı?

Hamileyken ilk 3 ay doktorlar saç boyatmayı önermez. Boyanın içinde bulunan amonyak benzer halde kimyasal maddeler, bebeğinize ve size zarar verebilir.

Bir çok süre saç boyası kafamızda 30-40 dakika süresince kalır. Bu süre zarfında boyada bulunan bu ziyanı dokunan maddeler saç derimize hızla nüfus eder ve azca oranda da olsa kanımıza geçer.

İlk üç ay içinde plasentanın destekleme oluşumu sürmektedir ve cenin tam müdafa içinde değildir. Dolayısıyla bu zehirli maddeler anne kanından cenin kanına düşebilir.

Hamileyken saç kesilir mi?  

Hamileyken bayanlar bir çok süre saç kestirmez. Bazı insanoğlu bedenimize giren besinlerin bebeğe yarar sağlamak yerine saça yarar sağlayacağına inanır. Fakat saçınıza giden besinler ile bebeğinize giden besinlerin birbiriyle alakası yoktur.

Son aşama yanlış olan bu davranış anneyi negatif yönde etkileyebilir. Doktorlara nazaran hamileyken saç kestirmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Çoğumuz için olmasa da maalesef bir çok süre güzelliğin sembolü olarak tanımlanan saçlar bayanlar için oldukça önemlidir. Bazı bayanlar özgüvenlerini saçlarına bağlayabilirler.  döneminde esasen oldukça kırılgan olan anne adayları uzamış ve bakımsız saçlarla kendilerini negatif düşüncelere itebilirler.

Hamileyken saç bakımın da nelere dikkat etmeliyiz?

Bir çok süre gebeliğin 16. Haftasında ceninin müdafa mekanizması gelişir. Bu süre zarfından sonrasında doktorunuza danışıp amonyaksız boyalarla saçınızı boyayabilirsiniz.

Saç boyası meydana getirilen ortamın havalandırılması oldukça önemlidir. Ciğerlere nüfus eden amonyak anneye zarar verebilir.

Kuaföre gidecekseniz Sabah saatlerini tercih edebilir, evdeyseniz camlarınızı açarak ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

Saç boyasını saçınıza uygularken ne olursa olsun eldiven takmalı ve kafa derinize mümkün olduğunca değdirmemelisiniz.

Kalıcı boyalar yerine daha kısa sürede çıkan boyalar kullanılmaya itina gösterilmelidir.

Bu uygulamalardan ilkin ne olursa olsun doktorunuza danışınız.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir