Kız çocuklarında öz güven yoksunluğu | Kadınlar Matinesi
Anne & Çocuk

Kız çocuklarında öz güven yoksunluğu

Kız çocukları erkekleri daha zeki görüyor: Kız çocuklarında öz güven yoksunluğu ne zaman başlar?

Şimdi Oriflame'e katılın!

Toplumsal eşitsizlik, kız çocuklarına kendilerini kötü hissettiriyor ve özgüvenlerini kaybetmelerine niçin oluyor. Peki bu durum ne zaman başlıyor ve kız çocuklarımızı bundan korumak için neler yapabiliriz?

Kaç hanım felsefeci tanıyorsunuz? Ya da kaç hanım CEO? Kaç hanım milyoner adı sayabilirsiniz? Bildiğiniz hanım yazarlar mı daha oldukça yoksa erkekler mi?

Bu sorular çoğaltılabilir, sıralama uzar gider. Bu sorular genel olarak “erkekler kadınlardan daha zekidir” şeklinde hastalıklı bir düşünceye haiz olan insanların argümanlarıdır. Savlarını desteklemek için size art arda sorularını sıralarlar. Dünyadaki başarıya ulaşmış ve parlak zeka insanların bir oldukca adamdır, bayanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez derler.

Başarıya ulaşmış ve parlak zeka diyince ilk akla gelen adların adam olmasının oldukça rahat bir sebebi var: TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

Toplumda hanımla insanın eşit fırsatlara ve haklara haiz olmadığı, ilkokuldan iş hayatına kadar kısıtlanmalar ve cinsiyetçi önyargılar sebebiyle, bayanların erkeklere nazaran oldukça daha oldukca efor sarf etmeleri gerektiği malum.

Bu o denli büyük bir mesele ki, hanımefendileri etkilemeye 6 yaşlarında başlıyor. Yanlış duymadınız, 6.

Illinois Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırma, cinsiyet eşitsizliğinin ne kadar güçlü bulunduğunu ve kız çocuklarını ne kadar erken etkilemeye başladığını gözler önüne seriyor.

Araştırma şunu söylüyor: Kız evlatları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği sebebiyle 6 yaşından itibaren erkekleri kızlardan daha parlak zeka görmeye başlıyor.

Bir tek bu durum 5 yaşındaki kız evlatları için geçerli değil. 5 yaşındaki kız evlatları, 5 yaşındaki adam evlatları şeklinde kendi cinslerini daha parlak zeka görüyor.

Arada yalnızca 1 yıl var bir tek değişim korkulu. Bu iyi mi ve niçin oluyor?

5-6 yaş arası, çocuğun kendini, cinsiyetini, cinselliğini ve toplumsal yaşamı keşfettiği dönemdir. Kız evlatları, aradaki o 1 yılda etraflarına bakıyor, annelerine, diğeri bayanlara ve erkeklere bakıyorlar ve eşitsizliği görüyorlar. Yavrucaklar elbet bunun toplumsal eşitsizlikten bulunduğunu anlayamıyor, adamların daha parlak zeka bulunduğunu düşünüyorlar.

Araştırmada 5-7 yaş arası küçüklere, biri “oldukça zekiler için “, diğeri “çaba sarf edenler için” şeklinde iki tane oyun veriliyor.

5 yaşındaki kız ve erkekler, iki oyunla da eşit derecede oynuyor. 6 yaşındaki kızlar ise, “oldukça zekiler için” olan oyunla pek ilgilenmiyor. “Fazlaca zekiler için” şeklinde verilen oyun, 6 yaşındaki kızların önüne “oldukça zekiler için” denilmeden konulduğunda ise, 6 yaşındaki kızlar 6 yaşındaki erkeklerle eşit derecede ilgileniyor.

Araştırmada benzer teknikler tekrarlanıyor. Küçüklere bir öykü anlatılıyor ve hikayenin baş kahramanı “oldukça parlak zeka biri” olarak tanımlanıyor.

iStock-166153488

Arkasından 5 yaşındaki adam ve kız küçüklere, adam ve kız fotoğrafları gösterilip hikayedeki karakterin hangisi olduğu soruluyor. Erkekler adam, kızlar kız fotoğrafını seçiyor.

Aynı metod 6 yaşındaki kızlara uygulandığında ise, 6 yaşındaki kızlar adam fotoğrafını seçiyor. Doğrusu insanın daha parlak zeka bulunduğunu düşünüyorlar.

Kız evlatlarımızın öz itimatı için savaşım edelim.

Toplumda devasa boyutta bir eşitsizlikle karşılaşacaklar, akrabaları, arkadaşları hatta öğretmenleri onlara bu “kızlar bu şekilde şeyleri pek beceremez”, “zeka gerektiren şeyler erkeklere göredir” mesajlarını çok çok fazla verecek. Bir tek kız çocuklarını ve öz güvenlerini koruyabilecek bir süper kahramanları var; ANNELERİ!

Kız çocuğunuza her fırsatta oldukça parlak zeka bulunduğunu, olabileceğini, istediği her şeyi başarabileceğini, sınırlarının olmadığını, hayallerini özgür tutması gerektirme ettiğini aşılayın.

Ve elbet bu zekayı sınavlara, notlara, somut meselelere endekslemeyin. Çocuğunuza güvenilir olun, o da kendine inansın. Kız çocuklarınıza rol modeller gösterin, başarıya ulaşmış bayanların yaşamını okutun, izletin.

Kızınıza “Asi Kızlara Uykudan Ilkin Hikayeler” kitabını armağan ederek, büyük bir değişimin ilk tohumunu atabilirsiniz 🙂

“Kraliçeler, casuslar, astronotlar, doktorlar, korsanlar, pilotlar… Hepsi birbirinden yürekli, birbirinden parlak zeka yüz hanım. Dünyanın dört bir köşesinden altmış hanım sanatçının illüstrasyonlarıyla renklendirilmiş yüz başarı hikâyesi. “Asi Kızlara Uykudan Ilkin Hikâyeler”, görkemli bayanların öyküleriyle her yaştan hanıma esin verecek.” cümleleriyle tanıtılan kitap, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

Kimse kız evlatlarının öz itimatını, neşesini çalamasın!

Etiketler