Ertesi gün hapı nedir? | Kadınlar Matinesi
Cinsel Yaşam

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı, doğum kontrol önlemi alınmayan veya korunma kazaları gerçekleşmiş cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Ertesi gün hapı, temel olarak yüksek oranda progesteron hormonu içeren haplardır ve korunmasız cinsel birlikteliğin arkasından alındıklarında gebeliğin gerçekleşmesine engel olurlar.

Bunun için hem yumurtanın rahme tutunmasına engel olan hem de döllenmesini zorlaştıran bu haplar, temel olarak cinsel hücum, kondom yırtılması yada korunmanın unutulması benzer biçimde acil vakalarda gebelik önleyici olarak kullanılır.

Ertesi gün hapı rahim iç yapısını gebeliğe elverişsiz bir hale getirerek ve spermlerin rahim içine geçmesini engelleyerek  rahim içinde gebeliğin oluşmasını engellemektedir.

Ertesi gün hapları çeşitlilik göstermektedir. Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları, progesteron ve östrojen hormonunu içeren ürünlere kıyasla daha etkili ve güvenilir olmaktadır. Sadece östrojen içeren ürünlerin kullanımının arkasından mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı, damla tarzında kanamalar meydana gelebilir. Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı benzer biçimde ürünler ise bulantı ve kusmaya yol açmaz.

Bununla beraber meydana getirilen araştırmalar, ertesi gün haplarının %75 gebelikten koruduğunu ortaya koymuştur. Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken alınırsa tesiri ve güvenilirliği o denli artacaktır.

Ertesi gün hapı iyi mi kullanılır?

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişkiden sonrasında 72 saat içinde alınmalıdır. Olabildiğince süratli şekilde, ağız kanalıyla alınır.

Ertesi gün hapları, istenmeyen hamileliklerin yaşanmaması için yalnızca acil ve lüzumlu durumlarda kullanılması ihtiyaç duyulan yöntemlerdir.

Ertesi gün hapı, günün herhangi bir saatinde, yemekten ilkin, yiyecek esnasında ya da sonrasında alınabilir. Ertesi gün hapları korunmasız cinsel birlikteliğin arkasından, olabildiğince kısa sürede alınması gerekirken, en geç 72 saat içinde alınmalıdır. İlaç kutusunda iki tane tablet bulunur. Bu tabletler aynı anda içilmelidir. Eğer ilaçları kullanıldıktan 3 saat sonrasında kusma ya da ishal söz mevzusu olur ise hapların tekrardan alınması gerekir.

Ertesi gün hapı kullanmak, sonraki cinsel ilişkiler için bir korunma yöntemi değildir. Ertesi gün hapı aldıktan sonrasında yine korunmasız cinsel ilişki yaşarsanız hamile kalma olasılığınız vardır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonrasında, bir sonraki tane dönemine kadar cinsel ilişki esnasında engelleyici (kondom ve benzeri) yöntemler kullanılmalıdır. Ertesi gün hapı, sürekli kullanılabilecek bir doğum denetim yöntemi değildir. Bundan dolayı de sürekli ve sık sık kullanılması uzun solukta ciddi sorunlara yol açabilir.

Ertesi gün hapının aşırı kullanımı bazı sıhhat problemlerine niçin olabilir. Bu yüzden acil olmadığı sürece ve yılda 3’ten fazla alınması önerilmemektedir. Doğum denetim şekilleri içinde size uygun denetim yöntemi doktorunuza danışarak tercih etmeniz gerekir.

Ertesi gün hapının yan tesirleri nedir?

Kullanan bayanların içinde ortalama %16 kadarı kusma, mide bulantısı ve düzensiz kanama benzer biçimde yan etkisinde bırakır rapor etseler de bu ilaçların niçin olduğu en temel yan tesir tane düzensizliğidir. Ertesi gün hapının içeriğindeki maddeler, alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bunun haricinde ertesi gün hapının kullanıldığında değişik bir ilaç kullanılıyor ise, ertesi gün hapı ve kullanılan öteki ilaç etkileşime girebilir. Bu da bazı yan etkilerin daha yoğun görülmesine niçin olabilir.

Ertesi gün hapının en yaygın yan tesirleri;

– Mide bulantısı

– Ara kanamalar

– Karın ağrısı

– Baş dönmesi

– Halsizlik

– Baş ağrısı

– Göğüslerde duyarlılık

Bu yan etkisinde bırakır, ertesi gün hapı kullanımı arkasından 3 gün süresince görülebilir. Tane düzensizliği ise bir ay ya da bir kaç ay sürebilir. Bu yan etkisinde bırakır her hanımda görülmezken, ertesi gün hapı kullandıktan sonrasında kanama meydana gelmez ise bu hamile olduğunuz anlamına da gelmemektedir.

Ara kanamalar kimi süre damla tarzında ya da düzensiz şekilde meydana gelebilir. Kimi süre tane tarihinde değişimler görülebilir. İlacın bir öteki yan tesiri de adetin beklenen tarihten birkaç gün ilkin ya da sonrasında yaşanmasıdır. Fakat tane kanamaları beklenen tarihten daha geç gerçekleşir ise ne olursa olsun gebelik testi yaptırmak gerekir.

Ertesi gün hapı iyi mi işe yarar?

Hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu yumurtlamak suretiyle olduğunuz günlerde bile ertesi gün hapı gebeliği önlemek mevzusunda etkilidir. Ertesi gün hapı yumurtlamayı ertelemek şeklinde tesir gösterir. Bu sayede siz yumurtlayana kadar üreme sisteminizdeki sperm, yumurtayı dölleme kapasitesini yitirecektir. Gebelik önleme hapları, mevcut olan bir gebeliği sonlandırmaya yaramazlar.

Ertesi gün hapı ne süre kullanılır?

– Cinsel ilişki esnasında korunma şekillerinde problem çıkması

– Cinsel ilişki esnasında prezervatifle ilgili sorunların yaşanması

– Spiralin yerinden oynaması

– Cinsel ilişki esnasında spiralin (rahim içi aracın) yerinden oynaması

– Doğum denetim hapını almayı unutmak

– Saldırı

Bu benzer biçimde durumlarda ertesi gün hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapı bir kürtaj yöntemi değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Ertesi gün hapının yerine kullanabileceğiniz doğum denetim şekilleri ise genel anlamda şu şekilde sıralanır:

– Kondom

– Spiral

– Diyafram

– Doğum denetim hapları

– Doğum denetim impilantları

– Doğum denetim iğneleri

– Tüpleri bağlatma

Ertesi gün hapı sizi cinsel hastalıklardan korumaz

Kondom benzer biçimde doğum denetim şekilleri, gebeliği önlemenin yanında, cinsel hastalıklara karşı da etken bir koruma sağlarlar. Oysa ertesi gün haplarının tek işlevi, gebeliğin başlamasına engel olmaktır. Spiral ve doğum denetim hapları benzer biçimde öteki yöntemlerde olduğu benzer biçimde, bu haplarla da hastalıklara karşı korunma sağlanamaz.

Cinsel ilişkiye girdikten sonrasında ertesi gün hapını alımı, ihtimaller içinde gebeliğe engel olur fakat hastalıklar mevzusunda bir koruma sağlamayacaktır.

Ertesi gün hapları kullanımından ilkin bir doktora danışılmalıdır.

Etiketler