Kadın ve erkek cinsellikte de farklı! | Kadınlar Matinesi
Cinsel Yaşam

Kadın ve erkek cinsellikte de farklı!

Kadın ve erkeğin cinsel davranış ve tutumları arasında çok önemli farklılıklar var! Psikoterapist Cem Keçe bu farklılıkları anlattı.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Kadının ve adamın bilinenin aksine cinsel davranış ve tutumları açısından oldukça mühim farklılıklara haiz bulunduğunu biliyor muydunuz? Gerçekte bu farklılıklar bilindiğinde ve bunlardan meydana gelen cinsel davranışlar anlaşıldığında, cinsel uyum elde edilerek tam bir cinsel doyuma ulaşılabiliyor. Farklılıkların bilincinde olmamaksa, ateşle barut etkisiyle süregelen cinsel birlikteliğin ateşle su etkisiyle sonuçlanmasına ve sönmesine niçin olabiliyor. Partnerlerin her ikisinin de ayrı telden çaldırmış olduğu, ahengin olmadığı, tek taraflı doyumun yaşandığı bir cinsel ilişki her iki tarafı da mutsuz edebiliyor. Peki nedir bu kadının ve adamın cinsellik algılamasındaki farklar?

Erkek süratli hanım yavaş uyarılıyor…

Cinsellikte -erkek arasındaki en keskin farkın anatomik ve fizyolojik özelliklerinden kaynaklandığını belirten Cinsel Sıhhat Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, adamların sertleşen penislerinin cinsel olarak uyarıldıklarının emsalsiz bir göstergesiyken, hanımefendilerin cinsel olarak uyarılıp uyarılmadıklarının bir çok vakit adeta gizli saklı bir sır benzer biçimde bulunduğunu söylemiş oldu. Psikoterapist Cem Keçe, tüm cinsel işlev bozukluklarının ve cinsel isteksizlik benzer biçimde sorunların temelinde ilk olarak hanım ve adamın cinselliği tam olarak kavrayamaması ya da yanlış öğrenmelerle birbirlerinin karşısına çıkmaları bulunduğunu belirtirken, “Aslına bakarsak temelde hanım da erkek de bedenlerinde değişik cinsel donanımlara sahipler. Sadece işin sırrı da burada yatıyor. Eğer farklılıklar bilinirse sevişmede uyum yakalanır” dedi.

Hanımlarda ve erkeklerde cinsel isteğin oluşumunun değişik şekilde gerçekleştiğini ifade eden Psikoterapist Keçe, “Uyarılma ve penis-vajina birlikteliğine hazır hale gelmenin göstergesi hanımda ve erkekte farklıdır. Erkeklerde penis sertleşir, cinsel coşku ve coşku artar, penisin ucundan saydam bir sıvı olan zevk suyu gelir. Zevk suyu meni değildir, meninin kolay fışkırtılması için penisin içini döşeyen ve üretra isminde olan borucuğun kayganlığını sağlar. Hanımlarda ise vajina ıslanır ve genişler, klitoris kabarır kısaca sertleşir, cinsel coşku ve coşku hissedilir. Sadece erkekler acele uyarılır ve sekse hazır hale gelir, adeta elektrikli ısıtıcı gibidirler. Fişini taktığınızda birkaç dakika içinde ısınır ve ısıtmaya adım atar. Kadınlarsa eski demir döküm kalorifer peteği gibidir ve geç ısınır. Fakat bu ısı tüm odayı ısıtacak kadar güçlüdür ve uzun solukludur. Sorun hızla ısınan erkekle geç ısınan kadının birbirine uyumunu sağlamaktır” dedi.

Cinsel uyarılmanın, hanımlarda duygusal uyaranlar, erkeklerde görsel-zihinsel uyaranlar vesilesiyle bulunduğunu belirten Psikoterapist Keçe, bundan dolayı de erkeklerde uyarılmanın bayanlara gore oldukça daha kolay ve süratli gerçekleştiğinin altını çizdi. “Hanımlarda cinsel isteğin oluşması için erkeklerde olduğu benzer biçimde bir tek cinselliğin düşünülmesi ya da düşlem kurulması kafi olmaz.Çoğunlukla direkt erotik fizyolojik uyarılma ya da partneriyle içinde duygusal bir yakınlık ya da duygusal bir bağ olması gerekir” şeklinde konuşan Keçe, bu anlamda bir erkek için partnerin kim bulunduğunun mühim olmadığını, tanımadığı, ilk kez görmüş olduğu biriyle de cinsel ilişki kurabileceğini, fakat hanım için bir çok vakit partnerinin kim bulunduğunun ve aralarındaki duygusal bağın oldukça mühim bir unsur olduğuna dikkat çekti. Keçe, tüm bunlara rağmen hanımefendilerin cinsel uyarılma olmadan da kayganlaştırıcı jeller kullanarak cinsel ilişkide bulunabileceğini, adamların cinsel uyarılma, kısaca sertleşme olmadan cinsel ilişkide bulunamayacaklarını da belirtti.

Erkek için erotizm hanım için romantizm…

Psikoterapist Cem Keçe, adamların cinselliğin fizyolojik boyutunu, hanımefendilerin ise duygusal boyutunu ön plana alarak seksi yaşadıklarını söylemiş oldu. “Cinsellik erkekler için erotizm, hanımefendiler için romantizm odaklıdır” diyen Keçe, bunda hormonlarının tesirinin büyük bulunduğunu söylemiş oldu. Keçe bu durumu şu şekilde deklare etti: “Adamların cinsellik hormonları uyarılma esnasında hızla en yüksek seviyeye çıkar ve orgazma ulaşır ulaşmaz aynı hızla en düşük seviyeye inerek cinsel uyarılmayı sonlandırır. Doğrusu penis acele sertleşir ve boşaldıktan sonrasında acele iner. Hanımefendilerin cinsel uyarılma sürecinde ise, hormonları daha yavaş ve uzun sürede en yüksek seviyeye ulaşır ve orgazma ulaştıktan sonrasında da etkilerini göstermeye devam eder. Doğrusu klitoris yavaş sertleşir ve boşaldıktan sonrasında da uzun bir süre sert kalabilir. Bu sayede bir karı art arda birden oldukça kez boşalabilir yada orgazm olabilir fakat bir adamın boşaldıktan sonrasında tekrar boşalabilmesi için bir dinlenme süresi gerekir. Erkeklerde sertleşmenin uyarılmanın açık göstergesi olması benzer biçimde, meni çıkışı da boşalma ya da orgazmın açık göstergesidir. Hanımlarda her iki durumda da bu kadar açık ve kati bir gösterge yoktur, hanımefendiler boşaldığında meni benzer biçimde sıvı çıkışı olmaz ve hanımefendiler bir çok vakit kendilerini orgazm taklidi yapmak zorunda hissederler.”

Erkek skora odaklanıyor…

Psikoterapist Cem Keçe, hanımefendilerin cinsel tatmine ulaşmasının, adamların cinsel tatmine ulaşmasından daha karmaşık ve daha uzun bir süreç bulunduğunu deklare etti. Bayanlar için cinsel performansın değil, duygusal tatminin ve cinsel doyum birlikteliğinin mühim bulunduğunu belirten Keçe, “Erkekler içinse, cinsel doyum cinsel performansa eşdeğerdir. Hanımefendilerin yaptıkları benzer biçimde orgazm taklidi yapma olanakları olmadığından, performansları ölçüsünde cinsel doyum sağlarlar. Bundan dolayı de erkekler performans kaygısı yaşarlar fakat hanımefendilerin bu şekilde bir kaygıları olmaz” dedi. Adamların cinselliği dokunarak, sevişerek hazırlık yapmadan direkt penis-vajina birleşmesi olarak yaşadıklarında da boşalabileceklerini belirten Keçe, hanımefendilerin sevişmenin olmadığı bir cinsel ilişkide duygusal doyum sağlayamadıklarından cinsel tatminlerinin ya olamayacağını ya da noksan kalacağını söylemiş oldu. Keçe, kadının cinsel tatmine ulaşmak için heyecanlandırıcı dokunuşlara, sevgi sözcüklerine ve belli bir süreye gereksinim duyduğunu belirtirken, “Erkeklerse cinsel arzuları uyandıktan sonrasında daha kolay ve daha kısa sürede cinsel tatmine ulaşabilirler” dedi.

Erkekler bayanlara gore daha oldukça seksi düşünüyor…

erişkinlik döneminde mastürbasyonla süregelen cinsel deneyimin, erkeklerde kadınlardan daha erken yaşlarda görüldüğüne dikkat çeken Psikoterapist Keçe, adamların hem bu zamanda hem de sonraki yaşlarda kadınlardan daha sık mastürbasyon yaptığını belirtti. Cinselliği en fazla düşünen ve daha çok cinsel partneri olan tarafın erkekler bulunduğunu ifade eden Keçe, “Klinik bulgular gösteriyor ki, adamların ilk cinsel partner deneyimleri çoğu zaman cinsellik işçisi bir partnerle olurken, hanımlarda bu şekilde bir tecrübe yaşanmaz. Hanımefendilerin ilk cinsel partnerleri çoğu zaman ilk sevgilileri olur. Erkekler cinsel tecrübe açısından olgunluğa 20’li yaşlarda ulaşmış olurlar fakat hanımefendiler cinsel tecrübe olgunluğuna 30’lu yaşlarda ulaşırlar. Erkekler duygusal bir ilişkileri varken başka bir ya da daha oldukça partnerle cinsel ilişki yaşayabilir fakat hanımefendilerin cinsel yaşamında çoğu zaman aynı anda bir tek tek bir partner olur” ifadelerini kullandı.

Kadın cinsel kontakt kurmaya daha istekli…

Psikoterapist Cem Keçe, cinsellikte hanım ve erkek arasındaki mühim bir farkın ve buna bağlı olarak gelişen mühim bir probleminin da cinsel iletişimde gözlendiğini belirtti. Keçe, hanımefendilerin, partnerleriyle cinsellikle ilgili daha çok kontakt oluşturmak istediklerini fakat bu iletişimi başlatmaktan çekindikleri için cinsel isteklerinin ve tercihlerinin partnerleri tarafınca sorulmasını beklediklerini söylemiş oldu. Sadece adamların de çoğu zaman cinselliğin tamamen kendi sorumluluklarında bulunduğunu, cinsel birlikteliğin tüm aşamalarını kendilerinin yönlendirmeleri icap ettiğini düşündüklerine değinen Keçe, “Cinsellik mevzusunda her şeyi bildiklerine inandıkları için erkekler partnerlerinin isteklerini ve tercihlerini göz ardı ederler” dedi. Cinsel iletişimin, cinsel ilişki kurma isteğinin partnere ifade edilmesinde de mühim bulunduğunu vurgulayan Keçe, “Erkekler cinsel ilişki isteklerini partnerlerine direkt söyleme mevzusunda rahat davranırlar. Bayanlar ise cinsel ilişkiye girmek istediklerini partnerlerine açıkça söylemek yerine dolaylı olarak anlatarak ya da dokunuşlarla ifade ederler” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir