Seks yapmanın faydaları nelerdir? | Kadınlar Matinesi
Cinsel Yaşam

Seks yapmanın faydaları nelerdir?

Seks! Odaların kapıları kapanınca her anınız özeldir… Evlilikte düzenli cinsel hayatsa normal yaşantınızda birçok olumlu etkiyi beraberinde getirir. Özellikle çocuktan sonra seks yaşamınızı ihmal etmeyin.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Cinsellik bir çiftin en mahrem ve en hususi anlarıdır. Daha da yakınlaşmalarını sağlar. Ve daha birçok şeyi. Bu pozitif tesirleri Hera Hanım Sağlığı Merkezi Yöneticisi Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Süleyman Eserdağ görebilmeniz için bazı ipuçları veriyor.

Evliliğinizde oluşan gerginlikleri seksle çözebilirsiniz.Daima olmasa bile küçük gerginlikleri çözmede cinsellik yaşamı etkili.

Gelelim seksin faydalarına:

 

Seks genel sağlığa faydalıdır

Aşkla sevgiyle yaşanmış olan cinsellik, tüm bedene iyi gelir. Mutlu cinsellik yaşamı olanların yüzüne, yürüyüşüne bile yansır. Eşinizle daha ilkin iyi bir cinsellik yaşamınız var ise ve bilhassa doğumdan sonrasında yıpranmışsa onu yeniden canlandırmak elinizde.

 

Seks kilo almanızı engeller

Yarım saatlik bir yatak odası keyfiyle 200-250 kalori yakarak kilo verebilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

 

Seks kalp-damar sağlığınızı korur

Meydana getirilen araştırmalara gore haftada 4 yada daha çok cinsel ilişki yaşayan erkeklerde kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığı görülmüş.

 

Seks nüzul riskiniz azaltır

Tertipli cinsel ilişki ile hanımlarda ve erkeklerde nüzul riski azalıyor.

 

Seks uykusuzluk probleminizi giderir

Cinsel ilişki esnasında ve bedenin naturel morfinleri olarak malum endorfin (mutluluk hormonu) ile vücudunuz rahatlar ve ilişki sonrası yerini güzel bir uykuya bırakır. Sizin ya da eşinizin uyku sorunları var ise, bu yöntemi de deneyin.

 

Seks koku duyunuzu geliştirir

Orgazm esnasında salgılanan prolaktin hormonu yardımıyla beyninizin koku alma merkezi uyarılır ve böylece tertipli cinsellik sonrasında koku alma duyunuz gelişmiş olur.

 

Seks yaşlanmayı geciktirir

Prof. Dr. Mehmet Öz’e gore yılda 100 kez meydana getirilen ilişki ile yaşlanma azalır ve cildiniz güzelleşir.

 

Seks bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırır

Araştırmalara gore haftada 1 ya da 2 kez cinsellik yapmak bağışıklık sisteminiz üstünde % 30 oranında artırıcı tesir yapar. Bu şekilde hastalıklara bağışık bir hale gelirsiniz.

 

Seks ağrıları azaltır

Eşlerinizi reddetmek için kullandığınız ”Canım başım ağrıyor.” bahanesi artık geçerli olmayacak. Bu sebeple cinsel ilişki ve orgazm olma esnasında salgılanan hormonlar yardımıyla endorfin hormonunuzun yükselmesiyle beraber ağrılarınızın azaldığını görmüş olacaksınız. Bu şekilde tatminkar bir cinsellik, migren ve vaskuler (damarsal) baş ağrılarının azalmasını sağlar.

 

Seks vücudunuzu forma sokar

İlişki esnasında vücudunuzun pek oldukça kası ve iskelet sisteminiz koordineli olarak çalışır ve yoğun bir egzersiz yaparlar. Böylece tertipli cinsellik vücudunuzun forma girmesini sağlar.

Seks kemiklerinizi sağlamlaştırır

Seks esnasında salgılanan testosteron hormonunun kemikleri güçlendirici tesirleri bulunuyor.

Seks bedeni canlandırır

Gövde sağlığımıza cinsellik iyi geliyor. Dipdiri, canlı bir gövde. Kuvvetli bir üreme organı, tertipli cinsellik yaşamı olan bir kadının haiz olduğu mutluluk verici özelliklerden.

Seks pelvik kaslarınızı sağlamlaştırır

Seks esnasında pelvis kısaca leğen kemiğinde bulunan birçok kas koordineli olarak çalışır. Bu şekilde hanımlarda çoğu zaman menopoz sonrası görülen mesane, rahim ve bağırsak sarkmaları azalır.

 

Seks tane sancılarınızı azaltır

 
Seksin etkili olduğu öteki bir mevzu da tane sancılarının azalması. Tertipli ilişkiden sonrasında tane sancılarınızda belirgin bir azalma görebilirsiniz.

Seks adetlerinizi düzenler

Araştırmalara gore haftada bir kez cinsellik meydana getiren kadının ayda bir kez cinsellik meydana getiren hanıma oranla tane döngülerinin daha tertipli olduğu saptanmış.

Seks pelvis bölgenizin kan dolaşımını pozitif yönde etkisinde bırakır

Cinsel ilişki ve orgazm esnasında pelvis bölgesinde kanlanma artışı rahminiz, tüpleriniz ve yumurtalıklarınız benzer biçimde birçok organınızın sıhhatli işlev görebilmesini pozitif yönde etkisinde bırakır.

Seks vajinal kuruluğu azaltır

Tertipli cinsellik ile vajina ve pelvis damar dolaşımınızın iyi gelişmesi sonucunda bilhassa menopoz periyodu sonrasında ortaya sık olarak çıkan vajinal kuruluk problemlerinin görülme sıklığı azalır. Bu sebeple vajinal ıslanma vajinanızın kendi damarsal yapısından oluşur.

Seks cinsellik seksi artırır

Meydana getirilen her cinsellik sonrasında libidonuzun artmasına yol açan testosteron hormonu artar. Bu hormon da cinsel isteği yeniden yeniden kamçılar. Bu durumun tam tersini de yaşayabilirsiniz; cinsel ilişkiden uzak bir sürerseniz zaman içinde hormonal azalmaya bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz.

Seks ruhsal sağlığınıza faydalıdır

Eskiler ne der? ‘Yatağa küslük olmaz!’ Aslına bakarsanız çağıl zamanda da uzmanlar bu fikri yaygınlaştırmaya çalışıyor. Gün içinde eşinizle ne kadar münakaşa yaşarsanız yaşayın cinsellikle bunların büyük kısmını çözebilirsiniz.

Seks bütünlüğünü ve devamlılığını destek sunar

Evliliğinizde ara sıra eşinizle tartışmalarınız sonucunda oluşan gerginlikleri cinsellik ile çözüp halledebilirsiniz. Bu şekilde tertipli cinsellik meditasyon ve terapi yapmak benzer biçimde aile bütünlüğünün sıhhatli ve devamlılığı için olmazsa olmaz bir unsur.

 

Seks kendi limitlerinizi aşmanız için bir yerde ‘bahane’ olur

Cinsel ilişki esnasında kendinizi en naturel halinizle; mutlu, agresif, tutkulu ve heyecanlı bir halde ortaya koymanız gün içindeki monotonluklardan kurtararak sizin siz benzer biçimde davranmanızı sağlıyor.

Seks kendinize güveninizi artırır

Sevdiğiniz eşinizi fiziksel ve duygusal yönde doyuma ulaştırmanız sizi de mutlu ederek kendinize güvenmenizi sağlar. Bu şekilde kendinizi daha oldukça sevmeye başlarsınız.

Seks yaşam alanlarınızı farklılaştırıyor

Eşi ile cinsel uyumsuzluk, tatminsizlik yada başarısızlık yaşayan pek oldukça çiftin kendilerini başka uğraşlara verdiği, bilhassa iş hayatlarında son aşama işkolik olarak yer aldıkları meydana getirilen çalışmalarda saptanmış. Cinsel hayatları pozitif yönde gelişen, aşk ve tutkuyu doyasıya yaşayan kişilerdeyse yaşam alanlarındaki önceliklerin değişmiş olduğu görülür.

Seks sizlere dünyanın en güzel meyvesini sunar

İki kişinin birbirini sevmiş olarak oluşturdukları ortak aşk meyvesi doğal ki dünyanın en vazgeçilmezi. Sıhhatli bir bebek dünyaya getirmekse tüm çiftlerin ortak düşüncesi ve ideali. Bu şekilde evlilikler oldukça daha anlam ve tat kazanıyor.

Seks tertipli cinsellik tane öncesi sendrom riskinizi azaltır

Meydana getirilen araştırmalarda tane öncesinde yaşanmış olan sorun ve ağrıların tertipli cinsellik ile azaldığı görülmüş.

Seks erkekte prostat kanseri riskini azaltır

Araştırmalara gore ayda 20 ya da daha çok boşalma yaşayan erkeklerde prostat kanseri görülme sıklığı azalır. Ayrıca hatırlatalım; erkeklerde en oldukça görülen kanser çeşidi olan prostat kanserinde erken teşhis yaşam kurtarmış olur.

Seks DHEA hormonunu artırır

DHEA böbrek üstü bezinden salgılanan, yaşlanmaya bağlı hem hanım hem erkeklerde düşen bir androjen hormonu türevi. DHEA cinsel arzuları artırır, yaşlanmayı geciktirir, depresyondan korur, kas ve iskelet yapısını sağlamlaştırır. DHEA tüm cinsel ilişki esnasında salgılanır, tam boşalma ve orgazm anı ulaştığında kanda düzgüsel düzeyinin 5 katına çıkar.

Seks gülmenizin sıklığını ve dozunu artırır

İyi ve tertipli cinsel yaşam bir de sizin güleryüzlü olmanızı sağlar. Her güne 1-0 önde adım atar, etrafınıza mutluluk ve rahatlık gülücükleri dağıtırsınız.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close