Güzel ve yumuşak saçlara sahip olmak için yapmanız gereken 7 şey | Kadınlar Matinesi
Güzellik & Bakım

Güzel ve yumuşak saçlara sahip olmak için yapmanız gereken 7 şey

Beklemediğiniz kadar güzel ve yumuşak saçlara sahip olmak için yapmanız gereken 7 şey

Şimdi Oriflame'e katılın!

New Hampshire Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya nazaran yumuşak, pürüzsüz ve güzel saçlar çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi, sevgilinizle aranızdaki ilişkiyi, ruh halinizi bile etkiliyor. Karşınızdaki kişinin saçlarına dokunmanız karşılıklı güvenin artmasına ve daha samimi bir yazışma kurabilmenize olanak tanıyor. Yalnız tamamı için bakımlı, dolgun ve görkemli görünen saçlara sahip olmanız gerek.

Her insanoğlunun dokunmak isteyeceği ve dokunmaktan kendini alamayacağı bu saçlara kavuşmak için aslen yapmanız gerekenler oldukça kolay. Head&Shoulders Saç ve Saç Derisi Uzmanı Laís Koelle, her insanoğlunun dokunmak isteyeceği güzel ve yumuşak saçlara sahip olmanın 7 yöntemini şöyleki mevzu alıyor:

1. Kepeğe veda edin

iStock-115023681

Asla kimse kepekli saçlara dokunmak istemez. “Malassezia globosa” mantarının niçin olduğu kepeği gidermek için mantarlara karşı güçlü bir koruma elde eden Dual Zinc teknolojisine sahip şampuanları tercih etmek gerekir.

2.Kullandığınız saç kremini özenle seçin

iStock-637550938

Tıpkı cildiniz benzer şekilde saç derinizin de neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden saçlarınız kadar saç derisi bakımına da önem vermeli, saç derinizin rutubet dengesini korumalısınız. Eğer kepeklenmeye yatkın bir saç derisine sahipseniz kepek şampuanınızla birlikte kullanacağınız saç kremi seçiminde de dikkatli olmalı ve herhangi bir krem kullanmamalısınız. Bundan dolayı bu tür kremleri, kepeğe karşı koruma elde eden şampuanın tesirini azaltabilir. Bunun yerine kepeğe karşı koruma elde eden 2’si 1 arada şampuanları tercih edebilirsiniz.

3.Sağlıklı beslenmeye önem verin

iStock-614864094

Tıpkı bedeniniz benzer şekilde saçlarınızın da dengeli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Fazlaca kolay yöntemlerle saçlarınızın daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Sözgelişi kucak kucak su içerek saçlarınızı naturel nemine kavuşturabilirsiniz. Bundan dolayı su, saç telinin dörtte birini oluşturur ve saçlarınızın parlak, canlıgörünmesini sağlar. Su içmek için susamayı beklemeyin. Bundan dolayı susamak, fazla su kaybı yaşandığını belirtir. Günde 8-10 bardak su için. Dengeli beslendiğinizde cildiniz kadar saç derinizin de sağlığına kavuştuğunu görmüş olacaksınız.

4.Vitaminleri dikkatsizlik etmeyin

iStock-517193514

Sağlıklı bir cilt, saç ve kemikler için A vitamini oldukça önemlidir. Havuç, marul ve tatlı patates benzer şekilde sebzelerden A vitamini alabilirsiniz. Ek olarak B ve C vitaminleri de saç büyümesine/uzamasına iyi gelir. Bu vitaminleri meyve, sebze, tahıl, yumurta ve süt benzer şekilde yiyeceklerden alabilirsiniz.

5.Saçlarınızı tararken dikkatli olun

iStock-612734662

Fazlaca sık ve sert hareketlerle saç taramak saçlarınıza zarar verebilir. Yumuşak hareketlerle tararsanız, saçlarınızdaki yıpranmalara engel olabilirsiniz. Ek olarak saçlarınızı oldukça sıkı toplamamaya itina gösterin. Saçlarınız sıkı toplandığı zaman dökülebilir hem de saç deriniz gerildiği için tüm gün hastalık hissi duyabilirsiniz.

6.Masaj yaparak saç derinizi harekete geçirin

iStock-121201950

Saçlarınızı şampuanlarken masaj yapmış olursanız kan dolaşımını hızlandırıp saç derinizi canlandırabilirsiniz. Ek olarak suyun sıcaklığının fazla olmadığına güvenilir olun. Bundan dolayı sıcak su saçlarınızı yıpratır. Ilık ya da soğuk su ise hem sizi hem de saçlarınızı canlandırır. Duşta parmak uçlarınızla saçlarınıza masaj yaparak güne daha dinç başlayabilirsiniz.

7.Saçlarınızı naturel yoldan kurutmaya bırakın

iStock-544801310

Saçlarınızı yıkadıktan sonrasında kendiliğinden kurutmaya bırakmak daha sağlıklıdır fakat günlük hayatta bu, kimi süre mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden fön, maşa benzer şekilde bir ısı kaynağıyla saçlarınızı kurutacaksanız ilkin ısıya karşı koruyucu özelliğe sahip bakım ürünlerinden kullanabilirsiniz.