Saç dipleri neden acır? | Kadınlar Matinesi
Güzellik & Bakım

Saç dipleri neden acır?

Saç dipleri neden acır sorusunun en mantıklı cevabı; saçlarda meydana gelen egzama ve çeşitli deri hastalıkları olabilir. Saç diplerinde yanma, saç diplerinin acıma ve dökülmesi. Saç diplerinde meydana gelen kaşıntılar aynı zamanda saç nezlesinin işaretlerinden biridir. Saç dipleri neden acır, saç diplerinin acıması ve kaşınmasının nedenleri nelerdir, saç nezlesi nedir gibi tüm bu soruların cevabını birazdan vereceğimiz bilgilerde bulabileceksiniz.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Saç dipleri neden acır sorusunun en belirgin emarelerinden birisi saç nezlesi olma durumudur.  Saç nezlesi, saç diplerinde yanma. Saç diplerinin acıması ve dökülmesi benzer şekilde sorunları bununla birlikte getirebilir.  Bu yüzden saç diplerinde acıma ve kaşıntı şikâyetiniz var ise altta yatan sebebi muhakkak araştırılmalıdır.

Saç diplerinde yanma neden olur?
Saç diplerinde yanma, saç derisinde meydana gelen enfeksiyonel ve saç derisinde oluşan mantarlardan meydana gelebilmektedir. Saç derisinde yanma durumunun meydana gelmesine belli başlı faktörler neden olmaktadır.

Saç derisinde yanmaya neden olan faktörler şu şekildedir;

Şampuanlar 
Saç derisinde yanma, saç derisinde kaşıntı benzer şekilde durumlarının meydana gelmesinin en belirgin sebebi, kullanılan şampuanlardır.  İçerisinde bol miktarda oranda kimyasal bulunan saç boyaları, saç derisinin kimyasının kaybolmasına neden olabilir. Bu yüzden saç derisinde yağ dengesi değişmiş olur. Yağ dengesinin değişmesiyle birlikle saç derisinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Saçın sıkı bir halde toplanması 

Bayanlarda en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Saçları sürekli sıkı bir halde toplamak, saç derisinde acıma durumunu bununla birlikte getirebilir. Bu yüzden sürekli saçınızı topluyorsanız saç derisinde acıma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Saç boyaları 

Kırılgan bir cilde sahipseniz eğer ve saçınızı boyuyorsanız bu durumda saç derinizde yanma ve  kaşıntı meydana gelmesi oldukça düzgüsel bir durumdur. Bu durumu engellemek için  bitkisel ve amonyaksız saç boyalarını kullanmanızda yarar var.

Saç nezlesi 
Hem de saç diplerinde meydana gelen acıma, Ağrı, döküntü benzer şekilde şikâyetler, saç nezlesi hastalığına da işaret ediyor olabilir. Uzmanlar saç diplerinde meydana gelen yanma hissinin bir oldukca süre saç nezlesine bağlı bulunduğunu belirtiyorlar.   Saçlarınız ıslak bir halde dışarıya çıktığınızda yada saçlarınız ıslak bir halde uyuduğunuzda saç nezlesi durumu baş izah edebilir.  Saç nezlesi durumuyla karşı karşıya kalmamak için saçlarınızı iyi bir halde kurutmanız gerekmektedir.

Saç diplerinin acıması ve kaşınması…

Aşırılı yağlı saç derisi
Saçınız acil yağlanıyorsa saç derisinde acı hissedebilmeniz oldukça düzgüsel bir durumdur.  Saçın yağlanması hem de saç diplerinin acıma ve kaşınması durumuna sebebiyet verebilmektedir.

Sinir ve stres 
Stres ve sinir saç diplerinin acımasına neden olan bir diğeri faktördür.

Kanser tedavisi 
Saç diplerinin acıması ve kaşınmasına kanser ilaçları da sebebiyet verebilmektedir. Kemoterapi ilaçları saç derisini etkileyen hem de saçın dökülmesine neden olan en önemli sebepler içinde yer verilmiştir. Bir tek onkoloji hastalarında tedavi bittiği taktirde saç dersinde meydana gelen acı ve kaşıntı hissi belirli bir süre sonrasında iyileşecektir.

Saçları uzun süre taramamak 
Saçlarınızı uzun süre taramamak kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırmadığından belirli bir süre sonrasında saç diplerinde acı meydana gelmesine neden olacaktır. Minimum haftada bir kez saçı taramak gerekmektedir.

Saçların kalınca telli ve gür olması 
Saçların kalınca telli ve gür olması saç derisinde acıma sorununu gerçekleştiren bir diğeri etkendir.

Saç derisinde sivilce 
Karaciğer yağlanması ve çeşitli hastalıklar cildinizde ve saç derisinde sivilce problemininin doğmasına neden olabilmektedir. Saç derisinde sivilce problemi ile fazlaca sık karşılaşıyorsanız saç diplerinde acıma ve saç derisinde kaşıntı hissinin gelişmesi kaçınılmaz olacaktır.

Saç diplerinde meydana gelen yanma ve kaşınma hissi iyi mi geçer?

Biberiye yağı karışımı 
Biberiye yağı karışımı ile saç diplerinde acıma ve kaşıntı hissini giderebilirisiniz. Iyi mi yapıldığını merak ediyorsanız işte tarifi…

Malzemeler 
1 su bardağı ılık su
1 yiyecek kaşığı biberiye yağı
1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Yapımı 
Suyun içine yağları katın. Derhal sonrasında iyice karışmasını sağlayın.  Derhal sonrasında karşımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Saçınızda 15 dk beklettikten sonrasında yıkayabilirsiniz.
Bu karışım saç diplerinizde meydana gelen yanma hissini ve kaşıntı hissini süratli bir halde geçirmeye destek olacaktır.

SLS içeren şampuan ve boyalardan uzak durun
Saç derisine zarar veren en tehlikeli kimyasallardan birisi deSLS’ dir.  Bir tek vatanımızda şampuanların %90 nında SLS bulunmaktadır.

SLS maddesi saç diplerinde iltihaplanmalara, saç diplerinde acımaya, saç diplerinde kaşıntı ve acıma sorununu bununla birlikte getirmektedir.
Bu yüzden eczanede satılan bitkisel ve doktorların önerilmiş olduğu şampuanlardan kullanmakta yarar vardır.

Etiketler