Kız ve erkek çocuk kıyafetlerindeki cinsiyet ayrımını kaldıran marka ! | Kadınlar Matinesi
Magazin & Eğlence

Kız ve erkek çocuk kıyafetlerindeki cinsiyet ayrımını kaldıran marka !

Şimdi Oriflame'e katılın!

Çocukluğumuzdan başlayarak hepimize öğretilen cinsiyet kalıplarından şikayetçi olan John Lewis isimli giyim markası, mağazalarındaki bütün cinsiyet ayrımlarını kaldırdı. Peki bu ne anlama geliyor?

Unisex kıyafetlere bir süredir aşinayız

Unisex, yani her iki cinsiyete uyan kıyafetler ülkemizde de bir süredir satışta. Ancak John Lewis isimli çocuk giyim markası bu akımı çocuklara indirmeye karar verdi.

Amaç cinsiyet eşitliği

John Lewis’in yaptığı uygulamanın amacı cinsiyet eşitliğini çocuklara küçük yaşlardan itibaren aşılamak. 0-14 yaş arası çocukları kapsayan bu kampanya sosyal sorumluluk ruhuyla başladı desek yeridir.

Kızlara mavi pantolon, erkeklere mercanlı pembe…

Çocukların zihninde belirli cinsiyet kalıplarının oluşmasını istemeyen marka tanıtım kampanyasında kız çocuklarına erkek çocuklarla özdeşleşen mavi pantolon; erkek çocuklarına ise kız çocuklarıyla özdeşleşen mercanlı pembe üstler giydirdi. Kalıpları yıkmaya kararlı olan markanın yöneticisi ise gelen eleştirilere rağmen kampanyayı savundu.

Departmanın başındaki Caroline Bettis’ten resmi açıklama geldi

Muhafazakar camianın tepkisini çeken kampanyadan sorumlu olan Caroline Bettis, “John Lewis içerisinde cinsiyet rolünü pekiştirmek istemiyoruz; onun yerine çocukların, anne ve babaların giyim konusunda istediklerini seçebilmelerini ve daha geniş olanaklar sunmayı istiyoruz.” diyerek kampanyayı savundu.

Her kesimden çeşitli tepkiler var

John Lewis attığı bu cesur adımın ardından hem eleştirilerle, hem de övgülerle karşılaştı. Fikri sorulan annelerden birisi, “Erkek ve kız çocuklarının kıyafetlerinde onlarla özdeşleşmiş işaretler görmek hoşuma gidiyor.” derken, bir diğer anne ise, markanın yaptığı hareketi olumlu bulduğunu ve bu ayrımın kaldırılmasından memnun olduğunu dile getiriyor.

Sosyal medyadan boykot çağrıları yükseliyor

Politik bir konu olarak görülen cinsiyet eşitliğinin çocuklar üzerinden dile getirilmesi bazı müşterileri oldukça kızdırdı. Müşteriler, çocukların bu siyasi konunun bir tarafı haline getirilmesine boykotla cevap vereceklerini söyleyen tweetler attılar.

Olumsuz tepkilere karşı markaya destek verenler de var

Bazı müşterilerin tepkilerine rağmen cinsiyet eşitliğinin önemine inanan müşteriler markaya olan desteklerini dile getirmeyi sürdürüyor. John Lewis’in attığı bu adım diğer çocuk giyim markalarından destek görür mü bilinmez, ancak çocuklar için cinsiyet eşitliği tartışmaları sosyal medyanın gündeminden düşecek gibi değil. Kadınlar Matinesi olarak bu tür gelişmelerin olumlu olduğunu düşünüyor ve devamını bekliyoruz. Lütfen sizde düşünlerinizi bizimle paylaşın.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir