Adet gecikmesinin nedenleri | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Adet gecikmesinin nedenleri

Adet gecikmesinin en olası sebebi sadece hamilelik mi dersiniz? Adet gecikmesi hangi rahim hastalığının belirtisi olabilir? Her ay düzenli olarak geçirdiğiniz adet dönemi bu ay neden gecikti? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet gecikmesinin nedenlerini sizin için araştırdık

Şimdi Oriflame'e katılın!

Adet gecikmesinin nedenleri nedir? Niçin adetiniz gecikir? İşte haberimizin bilgileri..

Adet gecikmesinin birçok sebebi vardır. Evet, ilk akla gelen daima hamileliktir fakat rahim yada yumurtalıklarınızda da bir problem olabilir. Çoğu zaman hormonal dengesizliklerin yanı sıra fizyolojik ve ruhsal psikolojinizde tane döneminizi etkileyebilir.

Adet döngüsü iyi mi olmalıdır? 

Düzgüsel bir tane döngüsü sağlığınız açısından oldukca önemlidir. Adet döngünüzü devamlı takip etmeli ve yolunda gitmeyen durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Uzmanlar düzgüsel bir tane döngüsünün minimum 21, en fazla 35 günde bir olması icap ettiğini savunur.

İki tane döngünüzün ilk günlerini saymalı ve not etmelisiniz. Eğer adetiniz bu süreleri geçiyor ya da daha kısa sürede oluyorsa ne olursa olsun doktorunuza danışmalısınız.

Adet gecikmesi yaşıyor ve çözüm arıyorsanız tane söktürücü çaylar nedir haberimize göz atabiliriniz.  

Adet gecikmesinin nedenleri
Erken menopoz

Birçok hanım 45-55 yaşları içinde menopoz dönemine girer. Fakat bazı hanımlarda bu yaş 35 e kadar düşmekte ve çeşitli sıhhat sorunlarını da bununla beraber getirmektedir. Yumurta arzının sönük bulunduğunun emaresi olan bu durum tane gecikmesinin hatta adetin sonlanmasına sebebiyet verir.

Tiroid sorunları 

Vücutta ki hormon seviyelerini etkileyen bir unsur olan tiroid bezleri vücudumuzun metabolizmasını düzenler. Aşırı etken yada durgun bir tiroid bezi tane gecikmelerinin sebeplerinden biri olabilir. Doktorunuza danışarak çeşitli ölçüm ve testler yapılması ve uygun tedaviye başvurulması gerekmektedir.

Polikistik over sendromu yaşıyor olabilirsiniz

Polikistik over sendromu olarak adlandırılan hormonlarda ve yumurtalıklarda dengesizlik yaratan bu hastalık üreme çağlarında ki hanımlarda sıkça rastlanır. Hanımefendilerin standardını düşüren bu hastalık uzun süre yumurtlamayı engeller; tane düzensizliği, kısırlık, tüylenme, saç dökülmesi şeklinde çeşitli rahatsızlıklara niçin olabilir.

Doğum denetim ilaçlarının yan tesirleri 

Çoğu zaman hamileliği engellemek için kullanılan doğum denetim hapları yumurtlamayı engeller ve tane gecikmesine neden olur. Doğum denetim haplarını yeni kullanmaya süregelen yada bırakan kişilerde de hormon düzensizliği ile beraber tane gecikmesi meydana gelebilir.

Kullanmaya başladıktan yada kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonrasında adetleriniz düzene girmeye başlayacaktır. Fakat güvenilir olmak için testi yapabilir yada doktorunuza başvurabilirsiniz.

Rejim yada yetersiz beslenme 

Devletimizde Rejim yapmak çoğu zaman yetersiz beslenmeyle direkt ilişkilendirilmektedir. Fakat rejim yapmanın aslolan amacı dengeli ve doğru beslenmedir. Zayıflama uğruna meydana getirilen dengesiz rejimler ve yetersiz beslenmelerde adetinizin gecikmesine niçin olur.

Aşırı kilo kaybı yada artan kilolarda adetinizin gecikmesine yol açan öteki etkenlerdendir. Değişen hormon seviyeleriyle beraber en kırılgan bölgelerinizden önde gelen yumurtalıklar ve rahmi etkileyerek tane döngünüzde değişikliğe sebep olur.

Stres ve anksiyete (kaygı) 

Beynin hormonları düzenlemiş olduğu kısmı stresten etkilenebilir ve sonucunda yumurtalıklarınıza yansıyan bu problem adetinizi geciktirebilir.

Stres, gelecek kaygısı yada herhangi bir durum karşında üzüntü duyma bir terk edilme, oldukca yakınınızın hastalığı, vefatı şeklinde mühim mevzular da hormonlarınızı etkileyerek tane gecikmesine niçin olabilir.

Hamile olabilirsiniz

Eğer istemediğiniz bir gebelikten şüpheleniyorsanız evde uygulayabileceğiniz kolay bir hamilelik testi yapabilirsiniz. Fakat bu testler daima doğru sonucu vermeyebilir. Doktorunuza başvurmalı ve daha doğru sonuçlar alabileceğiniz bir hamilelik testi yaptırmalısınız.

Etiketler