Aşırı Terliyorsanız Bir Sebebi Var! | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Aşırı Terliyorsanız Bir Sebebi Var!

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Navdar aşırı terlemeyle ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Kimimiz için düzgüsel bir süreç, kimimiz içinse bir kâbustur terlemek… İşte öyleki zamanlarda tokalaşmak büyük bir meseleye dönüşür, insanlarla yan yana durmak bile istemeyiz. Daima ter koktuğumuzu düşünür, kendi kendimizi yiyip bitiririz. Düzgüsel şartlarda bile bu kadar terlediğimizi görünce ‘heyecanlanınca acaba iyi mi oluruz’ diye düşünmek korkutur bizi. Aşırı terlemenin üzerimizde yarattığı etkisinde bırakır saymakla bitmez. Sadece her problemde olduğu benzer biçimde aşırı terlemenin de sebepleri ve çözümleri vardır.

DOĞAL BİR SOĞUTMA SİSTEMİ; TERLEME

Terleme insan vücudunun ısısını durağan(durgun) tutmaya yarayan fizyolojik bir vaka olup bir nevi vücudun soğutma sistemidir. Doğrusu dışarıdaki hava ne kadar değişirse değişsin vücut sıcaklığımızın stabil kalmasını elde eden, vücudun sıcaklığa karşı gösterdiği terleme reaksiyonudur.

VÜCUDUMUZDA TOPLAM 2-3 MİLYON TER BEZİ BULUNUR

Terleme bizim dışımızda gelişen, metabolizmamızın naturel bir fonksiyonudur. Üstelik vücudumuz için iki mühim fonksiyonu vardır; cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine katkı sağlar.

Ne kadar terlediğimiz ise daha oldukca haiz olduğumuz ter bezi sayısıyla ilgilidir. Bir insan 2 ila 4 milyon içinde değişen sayıda ter beziyle doğar. Tüm bu ter bezleri erişkinlik döneminde tamamen etken duruma geçer. Her ne kadar hanımlarda daha çok ter bezi olsa da erkeklerde bulunan ter bezleri daha oldukca aktiftir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir