Ayaklarınız hep üşüyorsa size çözüm önerileri | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Ayaklarınız hep üşüyorsa size çözüm önerileri

Şimdi Oriflame'e katılın!

Bu soğuk havalarda hepimiz üşümekten şikayetçi. Bilhassa de ellerin ve ayakların. Bu yazımızda ayak üşümelerini en aza indirmenin yollarını anlatacağız. Ayak üşümesinin genel sebebi kan dolaşımının yetersizliğinden meydana gelmektedir. Ek olarak anemi, kronik bitkinlik sendromu, huzursuz bacak sendromu, periferik nöropati yada sinir hasarı, periferik damar hastalığı, diyabet, hipotiroidi, raynaud hastalığı ve hipotermi şeklinde öteki sıhhat sorunlarınında bir emaresi olabilir.

Beslenme eksiklikleri, alkol kullanımı ve aşırı sigara da ayak üşümesine yol açan faktörlerdendir.

Ayaklarınız üşürken, renk değişikliği, uyuşukluk ya da karıncalanma hissedilmesi, açık yaralar yada kabarcıklar ya da deri değişikliği şeklinde etkenlerde oluyorsa o vakit ne olursa olsun bir doktora başvurun.

Üşüyen ayaklar için evinizde yapabilecekleriniz şunlar:

1.Sıcak yağ masajı

iStock-514117384

Ayaklarınızın tekrardan ısıtmak için en kolay yöntemlerden biridir. Birkaç saniye mikrodalgada zeytin, hindistan cevizi ya da susam yağını ısıtın. Bu ılık yağ ile ayaklarınızı parmaklardan bileğinize doğru ovun. 10 dakika yapacağınız masaj sonrasında ayağınıza pamuklu bir çorap giyinin.

2.Hidroterapi

iStock-508631673

Hidroterapi ayaklarınızı ısıtmak için evde deneyebileceğiniz kolay seçeneklerden biridir.

Uygulaması şu şekilde yapılır:
Bir kovaya soğuk su öteki kovaya ılık su koyun. Rahat bir pozisyonda oturun ve 2 dakika süresince soğuk suda ayaklarınızı ıslatın. Arkasından, 1 dakika ılık su havzasına geçin. 15 ila 20 dakika süreyle iki havza içinde ayaklarınızı değiştirerek devam edin. Arkasından ayaklarınızı kurutun ve çorap giyinin.

Not: Suyun içine zencefil, biberiye, nane ya da selvi esansiyel yağından birkaç damla karıştırabilirsiniz.

3.Ayak egzersizleri

iStock-503818820

Ayak egzersizi kan akışını sağlamak ve ayakları sıcak tutmak için önemlidir.

Uygulama şu şekilde:
Ayak parmaklarının üstüne kalkın ve bir dakika sonrasında yavaşça topuklarınızın üstüne inin. 10 dakika süresince aynı işlemi tekrarlayın. Otururken, ayak bileklerinizi saat yönünde ve tersinde 20 kez çevirin. 10 ila 15 dakika süreyle ilkin topuklarınızın sonrasında parmaklarınızın üstüne yürüyün.

4. Epsom Tuzu

iStock-645045996

Epsom; potasyum, magnezyum sülfat barındırdığı için ayaklarınızın ısınmasını elde edecektir. Ilık su ile doldurulmuş minik bir kovanın içine ½ fincan epsom tuzu karıştırın. Tuz eriyene kadar karıştırın ve ayaklarınızı 15 ila 20 dakika süresince kovanın içinde tutun.

5. Zencefil

iStock-494610632

Zencefil kan dolaşımını arttırır ve soğuk ekstremitelerle savaşım eder. 10 dakika süresince 2 bardak su içinde dilimlenmiş 1 yiyecek kaşığı zencefili karıştırın ve için. İsterseniz içine bal da ilave edebilirsiniz. Bir avuç zencefil dilimlerini su içinde kaynatın. Hemen sonra ılık hale vardığında ayaklanızı bu su içinde beklemeye alın.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir