Bikini giyen kadınlar dikkat! | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Bikini giyen kadınlar dikkat!

Yaz enfeksiyonuna karşı 7 etkili öneri

Şimdi Oriflame'e katılın!

Yazın son demlerini yaşadığımız bugünlerde enfeksiyonlar da kol geziyor. Özellikle aşırı sıcaklar ve nemli ortam mantar ve bakterilerin kolaylıkla üremesine neden olabilirken, en çok da havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile bikiniyle kalmak önemli bir risk oluşturuyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Aybar; sık sık havuz ve denize girmenin vajinanın doğal dengesinin bozulmasına neden olabildiğini belirterek “Vajinadaki doğal bakterilerin dengesinin korunması çok önemlidir. Laktobasil dediğimiz bu faydalı bakteriler, zararlı mikropların ve mantarın üremesini engeller. Faydalı bakterilerin sayısı azaldığında veya vücudun bağışıklık sistemi bozulduğunda savunma da düşeceğinden sık vajinal enfeksiyonlar karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca özellikle 

aşırı sıcaklar ve nemli ortam mantar ve bakterilerin daha rahat üreyebilmesine zemin hazırlayabilir. Bu nedenle havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile kalmamak, mümkün olduğunca genital bölgeyi kuru tutmak gereklidir” diyor. Dr. Funda Aybar, kadınlarda yaz enfeksiyonuna karşı alınabilecek 7 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

YOĞURT VE KEFİR TÜKETİN

Probiyotik besinlerin önemi günümüzde pek çok alanda ön plana çıkıyor. Kefir ve evde yapılan yoğurt gibi probiyotik besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilerken, flora denilen doğal ortamın korunmasına katkı sağlıyor. Bu sayede de enfeksiyonların sık gelişmesi engellenebiliyor.

HİJYENDE AŞIRIYA KAÇMAYIN

Aşırı hijyen fayda yerine zarara yol açabiliyor. Sürekli ve aşırı genital bölge temizliği yapılması vajinal enfeksiyon riskinin sanıldığının aksine artmasına neden olan başlıca faktörlerden. Sık temizleme genital bölgedeki faydalı bakterilerin sayısını azaltabilirken, dengeyi de bozabiliyor. Özellikle normal sabunlarla genital temizlik yapmak vajinal pH değerini iyice bozarak akıntıyı daha da artırabiliyor. Sadece su ile temizlik aslında en iyisi. Genital bölge için kullanılan pH değeri asidik olan özel temizlik ürünlerini de çok sık olmamak kaydıyla, en fazla haftada bir veya iki defa kullanabilirsiniz.

ISLAK MAYO VE BİKİNİYLE KALMAYIN

Sıcak ve nemli ortam mikropların kolay üremesine neden olduğundan mümkün olduğunca ıslak mayo ve bikiniyle kalmamaya çalışın. Havuzdan veya denizden çıkar çıkmaz kurulanarak mayo veya bikini altınızı değiştirmeye özen gösterin.

SENTETİK ÇAMAŞIRLAR VE ÇOK DAR PANTOLONLAR GİYMEYİN

Giyim tarzınız da aslında sağlığınızı yakından ilgilendiriyor. Sentetik iç çamaşırları ve sürekliçok dar pantolon giymek genital bölgenin hava almasını engelliyor, enfeksiyon riskini artırabiliyor. O nedenle mümkün olduğunca pamuklu iç çamaşırı giymeye, sık sık çamaşır değiştirmeye dikkat edin, çok dar pantolon tercih etmeyin.

GEREKİRSE KORUYUCU KULLANIN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Aybar “Sık cinsel ilişki vücudun doğal dengesini bozarak vajinal akıntıların sık tekrar etmesine yol açabilir. İlişki sonrası tekrarlayan enfeksiyon sorununuz oluyorsa prezervatif kullanımı gibi yöntemler koruyucu olabilir” diyor.

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN DİKKAT EDİN

Antibiyotik veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçların ardından probiyotik besinler tüketmeye özen gösterin. Çünkü antibiyotik veya bağışıklığı baskılayan ilaçlar vajinadaki faydalı bakterilere zarar verebiliyor ve başta mantar olmak üzere genital enfeksiyon riskini artırabiliyor. Bu dönemde probiyotik alımını artırmakta fayda var.

DİYABETİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN

İnsülin direnci ve kontrol edilemeyen diyabet hastalığı da vajinal enfeksiyonlara ve mantara neden olabiliyor. Beslenmenizin düzenlenmesi ve yapmanız, insülin direncini düzelterek vajinitlere karşı koruma sağlayabiliyor.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close