Doğal yollarla selülitlerinizden kısa sürede kurtulun | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Doğal yollarla selülitlerinizden kısa sürede kurtulun

Şimdi Oriflame'e katılın!

Kadınların korkulu rüyası selülitten kurtulmak aslen o denli da zor olmasa gerek. Evde yapacağınız selülit gideren karışımların yanı sıra yapacağınız kolay hareketlerle sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz. İşte selülitten kurtulma yolları…

Yaz aylarının gelmesiyle, bayanların korkulu rüyası haline gelen selülit probleminden kurtulma yolları aranmaya başladı. Hanımefendilerin en büyük düşmanı selülitlerden kurtulmanın ise belli kolay şekilleri bulunuyor. Günümüz dünyasında, hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ve son zamanların modernleşmesiyle kişiler daha hareketsiz bir hayata mahkum kalıyor. Bu durumda selülit görünümünde büyük seviyede artış meydana geliyor. Ikimiz de bayanların büyük çilesi selülitin nedenlerini ve selülitten kurtulma yollarını derledik.

Selülit Nedir ?

Cildin bağ dokusunda ağrılı modüllerle seyreden, epidermiste portakal kabuğu görünümü yaratan, kıvrımlı görünümlü bir problemdir. Hanımefendilerin % 80 – 95′ inde görülür Selülit üç aşamda gelişir. Birinci aşması dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar dokular acılı ve duyarlıdırlar. İkinci aşamada ödem daha da fazlalaşır. Üçüncü aşamada, bu dokularda biriken yağ , su ve tuz molekülleri organizma tarafınca kullanılmaz ve selülit yerleşir. Çoğu zaman vücudun bacak, kalça, diz yanları, kolların üst kısımları ve göbek bölgelrinde oluşur.

Selülit Sebepleri

Genetik faktörler, hormon bozukları, kan dolaşımı bozukları, bağ dokusu zayıflığı, fena alışkanlıklar (beslenme, kahve, kola, alkol, v.s. ), hareketsizlik ve ruhsal faktörler selülitin oluşmasına niçin olur.

Selülit oluşumu iyi mi önlenir?

Selülit oluşumundan ilkin tedbir almakta büyük yarar var. Ek olarak selülitin başlangıcında alınacak önlemlerle selülitin ikinci gereceye geçmesi engellenebilir. Selülitten korunmak ve selülit görünümünü azaltmak için günde 1,5 litre su içmeliyiz. Bu sayede vücutta biriken toksinleri atarız. Kan dolaşımındaki bozukluğu ortadan kaldırmak için yapmak gerekir, bilhassa selülit tedavisinde yürüyüş, tenis, yüzme, jimnastik şeklinde sporların yapılması son aşama etkilidir. Günde 10 dakika fırça yada eldiven yardımıyla dairesel ve kalbe doğru hareketlerle, kalça, bacaklara ve kollara masaj yapın. Bu masaj kan dolaşımını hızlandırır. Buz küpleriyle de masaj yaparak selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.

Selülit gideren hareketler

Çömelme hareketi: Selülitlerinizden rahatsızsanız ve kurtulmak istiyorsanız bu egzersiz adım atmak için mükemmel. Yalnız bu hareketi bile yapsanız 6 hafta içinde gözle görünür sonuçlar alacaksınız. Selülitlerinizden kurtulmak için ellerinizi avuçlarınız birbirine değecek şekilde birleştirin ve belinizi bükmeden dizlerinizin üstünde çömelin. Gene dik bir halde kalkın. Bunu 12 kez tekrarlayın.

Toplu hareketler: Ayaklarınız kalçanızın hizasında açın. Omuz ve sırtınız dik olsun. Elinize aldığınız bir top ile yalnız dizlerinizi bükecek şekilde eğilin. Eğildiğinizde topuda dambıl şeklinde yere indip kaldırın. Sonrasında yine ayağa kalkın. Bu hareketi 10 kez yapın ve sonucu kısa sürede fark edin

Geri bükülme: Yere yüz üstü uzanın. Ellerinizi avucunuz yere değecek şekilde koyun. Ondan sonra ellerinizi yere paralel şekilde yukarıya kaldırın bunu yaparken aynı anda vücudunuzu geriye doğru kaldırın. Bunu 12 kez tekrarlayın.

Örümcek: Avuçlarınız ve ayaklarınız yere bassın. Dik bir halde durun. Sağ ayağınızı ellerinizin oldu yere kadar getirin. Sol ayağınız dik ve durağan(durgun) kalsın. Bu şekilde birkaç dakika durun. Sonrasında aynı işlemi öteki ayağınız için de yapın.

Diz Çökme: Selülitinizden kurtulmak için elinize top yada bir dambıl alın. Omzunuz dik bir şekildeyken elinizi aldığınızı ağırlığı göğüs hizanıza getirin. Ondan sonra Sağ bacağınızı hareket ettirmeden sol diz kapağınızın üzerine inin. Bu yaparken ağırlığı havaya kaldırın.

Selülit gideren yiyecek ve içecekler

Sporla beraber yapacağınız selülit gideren rejimle sıkı bir kalçaya ve popoya haiz olabilirsiniz. Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız, her gün minimum 2 litre su içmeli, kahve miktarı 2 fincanı geçmemeli ve kahvelerinizi kafeinsiz tercih etmelisiniz. Meyve ve sebze çeşidi olan gıda miktarını da artırarak selülit problemininin azalmasına destek olabilirsiniz. Yağ dokusu içinde biriken selülit oluşumunu tuz kullanma miktarını azaltıp baharat çeşitlerini tercih ederek azaltabilirsiniz. Bunun yanında her gün 2-3 fincan tüketilecek yeşil çay ve mate çayı vücudunuzda oluşan dokusal ödemin azalmasını sağlar.
B Vitamini, bezelye, buğday gevreği, ceviz, çilek, derisiz tavuk ve hindi, domates, dut, fasulye, folikasit, gingko, havuç, ıspanak, ızgara yada fırında balık, kafeinsiz nebat çayları, kara üzüm çekirdeği aslı, karnıbahar, keten tohumu yağı, kivi, mango, mercimek, nar, patates, portakal, selenyum, soğan, soyalı besinler, yağsız süt yoğurt, yeşil çay, yumurta beyazı, zeytinyağı selülit gideren, vücuttaki ödemi atan ve yağ yakan yiyecek ve içeceklerden bazılarıdır.

Selülit gideren karışımlar

Evde hazırlayabileceğiniz karışımlarla sorunlu bölgenize masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir, sıkı bir görünüm elde edebilir ve selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Sadece selülit gideren masajlar aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır. İşte selülit gideren organik karışımlar

Kahve kürü: Zeytinyağı ve sabah kahvesinin ılık kalıntısını karıştırın. Hafifçe ılık olan bu karışımı kalınca bir katman halinde selülitli bölgeye sürün. Kahveli bu karışım kan akışını hızlandıracaktır. kahveli kürü birkaç dakika bekledikten sonrasında sert bir halde masaj yapın. Peşinden ılık suyla tamamen temizlenin. Bu karışımı sürdükten sonrasında streç film ile de sarıp 15 dakika bekletebilirsiniz. Selülit gideren bu karışımı 2-3 haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Selülit giderici yağ maskesi: 20 ml. zeytinyağına 3 damla limon yağı, 3 damla ardıç yağı, 3 damla lavanta yağı ilave edin. İyice karıştırıp hafifçe masaj yapa yapa selülitli bölgeye yedirin. Bu selülit giderici maske durulanmadan kalmak zorunda. O nedenle kokusundan rahatsız olursanız zeytinyağı yerine badem ya da jojoba yağı da kullanabilirsiniz.

Scrub: Scrublar ölü deri giderici ve kan dolaşımını hızlandırıcı tesir yaparlar. Bu özellikler selülitlere karşı harpte önemlidirler. 1 ölçü zeytinyağını ½ ölçü ılık suyla karıştırın, üstüne ½ ölçü deniz suyu ilave edin. Karıştırın. Ondan sonra hazır karışımı avucunuza dökün, selülitli bölgeye aşağıdan yukarıya olmak koşuluyla masaj yapın. İşlem bittikten sonrasında bölgeyi sudan geçirin, losyon yada krem sürün. Bu yöntemi haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Selülit kremi: 25 gram okaliptüs yağı + 25 gram melisa yağı + 25 gram adaçayı + 15 tane dövülmüş aspirin + 10 tane limon suyu. Malzemeler iyice birbirine karıştırılır ve sonrasında masaj yaparak cilde uygulanır. Romatizma ağrısı için de oldukca faydalıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close