Kadınlarda idrar kaçırma ve çözümü | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Kadınlarda idrar kaçırma ve çözümü

Şimdi Oriflame'e katılın!

Türkiye’de 40 yaş ve üstü her 4 hanımdan biri, doğrusu 2,7 milyon hanım idrar kaçırma problemi ile karşılaşıyor. Gülme, öksürme, hapşırma, egzersiz yapma, adım atma hatta oturma yada ağır bir eşya kaldırırken idrar kaçırıyorsa, idrara çıkmaya yetişmeden kaçırma problemi yaşanıyorsa, bu histen kurtulmak için sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissediliyorsa, idrarın tamamen boşaltılamadığı hissediliyorsa bu bir sorundur.

 

İdrar kaçırma probleminin her geçen yıl daha da artmasının sebepleri başlangıcında süresinin uzaması olarak gösteriliyor. Kontinans derneği başkanı üroloji uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, “İdrar kaçırma hanımlarda daha sık görülen bir problemdir. Türkiye’de meydana getirilen bir çalışmada, hanımlarda idrar kaçırmanın erkeklere nazaran 4 kat daha oldukça olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ve Türkiye’de idrar kaçırma problemi her yıl artmaktadır. Internasyonal kontinans birliğinin rakamlarına bakılırsa dünyada 400 milyon, Avrupa’da ise 50 milyon kişi idrar kaçırma problemi yaşamaktadır. Türkiye’de ise bu mevzu her gün giderek büyüyen bir mesele halini almaktadır” dedi. Hanımefendiler üstünde idrar kaçırma sorununa farkındalık yaratmak amaçıyla Canped, Kontinans Derneği “Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” projesi başlattı.

Burak-Kayahan,-Nergis-Kumbasar,-Prof.-Dr

30 yaşını geçen her 4 hanımdan birinde görülüyor

iStock-627337346

İdrar kaçırma bilhassa menopoz sonrası dönemde ve doğum yapma sayısı fazla hanımlarda görülebilen 30 yaşını geçkin her dört hanımdan birinde görülebilen ciddi ve yaygın bir sorundur. Doğum yapmamış genç hanımlarda bile ara sıra görülebilir. Hanımefendilerin ömürlerinin uzaması ile sorun daha da büyümektedir. Kadınlarda idrar kaçırma şikayetlerinin en önemli sebebi genetik yapıdır. Bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde, bu mesele çoğunlukla oluşur.Genital organların sarkması ise çoğunlukla zor ve sık doğumlar, kronik öksürük ve astım hastalığı, ağır yük kaldırma, kronik kabızlık, aşırı şişmanlık benzer halde etkenlerin varlığında oluşur ve netice olarak “idrar kaçırma” problemi oluşur.

Hanımefendiler idrar kaçırma sorununu kabulleniyor

iStock-613887592

Dünya nüfusunun %8’inin idrar kaçırma problemi yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Oktay Demirkesen, dünya nüfusunun yaşlandığı dikkate alınırsa problemin büyüklüğünün daha net ortaya çıktığını belirtti ve sözlerine şöyleki devam etti; “İdrar kaçırma problemi yaşam standardını önemli oranda etkileyebilecek bir durumdur. İdrar kaçırma problemini yaşayan bayanlar depresyon ve toplumsal yaşamdan çekilme benzer halde sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Burada acayip olan nokta ise bayanların idrar kaçırma problemlerine tahmin edilenden daha düşük oranda umar aramalarıdır. Bu oranın düşük olmasında idrar kaçırma sertliği ve sıklığı önemli faktörler olsa da, idrar kaçırmaktan utanma, bu durumun belli yaşlardaki hanımlarda görülmesinin olağan kabul edilmesi ve tedavi sonuçlarının iyi olmadığı yönündeki yanlış bilgilendirmedir.” dedi.

İdrar kaçırma tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi:

iStock-622767436

Bu tedavi yöntemi problemi kötüleştiren faktörlerin örnek olarak, kabızlık, şişmanlık, sigara kullanımı, aşırı sıvı alımının önlenmesi benzer halde ve çoğalmış karın içi basıncını dengelemek için hastanın pelvis tabanı kabiliyetini arttırmaya yönelik kaslar ile kadınlık hormonu durumunun düzeltilmesini amaçlar.

Kegel egzersizleri:

iStock-587883044

Pelvis, tıpta leğen kemikleri içinde kalan bölgedir. Doğum esnasında, bebeğin takip edeceği yol burasıdır. Pelvis bölgesinde oldukca sayıda kaslar vardır. Bu kasların eğitimi idrar yaparken, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar akımının durdurulması ve bir süre tutulması ile sonrasında gene gevşetilmesi ile olur. Bu işlemi yaparken hangi kasların kasılmasının bu etkiyi elde etmiş olduğu anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu kas grupları öğrenildikten sonrasında, gün boyu 200 kere kasılmalı ve gevşetilmelidir. 5 yavaş, 5 süratli hareket günde minimum 5 kere yapılmalıdır. süresincede minimum 3 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 kez yapılmalıdır. Kegel egzersizleri, bilhassa doğum sonrası sık olarak görülen öksürmek, aksırmak, gülmek ile idrar kaçırmayı engellemektedir.

İlaçla tedavi:

iStock-543041996

Mevzunun uzmanı hekimler tarafınca karar verilen, mesane gevşetici ilaçların kullanımı buna uygun olan kişilerde yarar sağlamaktadır.

Cerrahi tedavi:

iStock-637947976

Gerçek stres inkontinansın tedavisi, cerrahi yöntemlerle meydana getirilen tedavi biçimidir. Bu problemi düzeltmek için günümüzde uygulanan çeşitli ameliyat tipleri mevcuttur.

Özet
Kadınlarda idrar kaçırma ve çözümü
Makale Adı
Kadınlarda idrar kaçırma ve çözümü
Açıklama
İdrar kaçırma bilhassa menopoz sonrası dönemde ve doğum yapma sayısı fazla hanımlarda görülebilen 30 yaşını geçkin her dört hanımdan birinde görülebilen ciddi ve yaygın bir sorundur.
Yazar
Yayınlayan
Ankara Web Ajans Bilişim Hizmetleri
Yayıncı Logosu
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir