Kemik çıkması bulunan ayakları rahatlatma yöntemleri | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Kemik çıkması bulunan ayakları rahatlatma yöntemleri

Şimdi Oriflame'e katılın!

Ayak güzelliği ve bakımı her hanım için önemlidir. Ayakların tarak kemiklerindeki çıkıntılar bir tek güzel duyu açıdan değil, ağrılı olması sebebiyle de standartını bozar. Ayaklarda kemik çıkmaya başladıktan sonrasında ağrıyı minimum hissedeceğiniz ayakkabılar arar, bundan dolayı da sevdiğiniz ayakkabı modellerine veda etmek zorunda kalırsınız.

Ayağınızda kemik çıkması varsa bunun tedavi şekilleri bulunuyor. Ama şu anda kemik çıkması yoksa ayağınızı korumanın yöntemlerini size anlatacağız.

1. Geniş ayakkabı tercih edin

Ayağınızda kemiz çıkması varsa o zaman artık dar ayakkabılara veda edin ve önü geniş ayakkabılar seçin. Geniş ayakkabı baskıyı azaltırken, fenaleşen bölgede dolaşımın bozukluğunu önler, hareketliliği sağlar.

Giyeceğiniz ayakkabının yüksek topuklu olmaması gerekiyor. Yüksek topuk, ayak parmakları üzerindeki baskıyı arttırır. Topuk uzunluğu birkaç santimden daha çok olmamalıdır.

2. Ayak pedleri kullanın

Ayağınızı rahat ettirmek için ayakkabı pedleri kullanın. Pedler, kemiğin çıktığı bölgeyi rahatlatır. Pedleri kullanırken ayakkabınızın dar gelmemesi en önemli noktadır. Aksi halde ayağınız daha kötü olabilir.

3. Ayaklarınızı hareket ettirin

Ayak parmaklarınız kemik çıkmaya başlarken sertleşebilir. Bunu önlemek için parmak eklemlerinizi hareket ettirin ve kaslarınızın rahatlamasını sağlayın. Ayağınızın altına bir tenis topu koyarak hareketliliği sağlayabilirsiniz.

4. Egzersiz yaparken dikkat

Ayağınızda kemik çıkma emareleri varsa egzersizlere de dikkat etmeniz gerekir. Devamlı ayakta olarak meydana getirilen egzersizler kemik çıkmasını hızlandırabilir. Ayrıca egzersizlere başladıktan sonra ayağınızda ağrı ve kemik çıkması benzer biçimde belirtiler başladıysa o süre egzersizi yanlışlık yapıyor olabilirsiniz. Doğru ayakkabısı giydiğinize kesin olun.

5. Ağrıları azaltma

Kemik çıkmaya başlarken yüksek bir ağrı çekebilirsiniz. Bu zamanda ayaklarınızı ağrı kesicili merhemlerle masaj yapabilirsiniz.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir