Sigaranın kadınlar üzerinde yeni bir zararı daha ortaya çıktı | Kadınlar Matinesi
Sağlık

Sigaranın kadınlar üzerinde yeni bir zararı daha ortaya çıktı

Eğer sigara içiyorsanız ve kadınsanız sigaranın tehlikeleri sizi her yönden etkilemeye başlayacak demektir. Yapılan araştırmalarda sigaranın kadınlar üzerinde ilginç bir zararını daha ortaya çıkardı.

Şimdi Oriflame'e katılın!

Vokoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, sigara içen kadınların ses tonunun 15 yıl içerisinde erkek ses tonuna dönüştüğünü belirtti. Bu sorunun ilerleyen zamanlarda psikolojik sorunlara da neden olduğunu belirten Denizoğlu, “Ses değişince imajın yüzde 80’i değişmiş olur.” Dedi.

Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, “Özellikle kadınlardaki ses tellerinde, uzun yıllar sigara içilmesine bağlı olarak doku direnci azalmaktadır. Bu durum erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Sigara içen kadınlarda, belli bir süre sonra ses telinin üzerini örten mukozanın altındaki gevşek dokuda jölemsi tabaka birikmeye başlıyor ve frekans düşüyor. Bu nedenle sesi kalınlaştırıyor” dedi.

Hareketler de erkeksi olmaya başlıyor 

Özellikle sesiyle ilgili bir meslek grubundaki kadınlar bu sorunu daha fazla yaşıyorlar. telefonda erkek sanılıyor, kendisine ‘buyurun beyefendi’ deniyor. Hem mesleki anlamda ilerlemesini engelliyor hem de özgüven kaybı yaşıyor. Hareketleri de erkeksileşiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir