45 Yıllık Kariyerinde Dünyada Sahne Aldığı Festivallerle Selda Bağcan | Kadınlar Matinesi
Yaşam & Hayata Dair

45 Yıllık Kariyerinde Dünyada Sahne Aldığı Festivallerle Selda Bağcan

Elijah Wood, Primavera derken biraz şaşırdık, biraz irkildik ama; mevzu Selda Bağcan olunca hiçbir şey tesadüf değil...

Şimdi Oriflame'e katılın!

Bizim jenerasyonumuz onu Elijah Wood ile hatırladı…

selda

Organik iyi bilenlerin günahını da almamak lazım, fakat bizim jenerasyonun büyük kısmı onun ne kadar önemli bir sanatçı bulunduğunu Frodo Baggins yardımıyla öğrendi. Yüzüklerin Efendisi serisinin yıldızı Elijah Wood yabancı basına eski Türk şarkılarına ilgi duyduğunu, bu hanımefendinin de büyük hayranı bulunduğunu söylediğinde şöyleki bir irkilmiştik. Peşinden DJ projesi Wooden Wisdom ile Türkiye’ye geldi ve sanatçıdan imzasını kaptı. Artık gurur mu desek, şaşkınlık mı desek… Sonunda daha oldukça şarkısını öğrenmek için arama motorlarına sarıldık, her seferinde ‘Bu şarkı onun muymuş!?’ hissi geldi içimize oturdu.

Internasyonal müzik dünyası ise onu Mos Def ile hatırladı, hem de bizlerden ilkin!

everyday-fresh-mos-def

Aşık Mahsuni Şerif’in türküsünü aslen 1976 senesinde yorumlamıştı hanımefendi; 2010 senesinde Amerikalı rap yıldızı Mos Def tarafınca tekrardan ortaya çıkarıldı. İnce İnce Bir Kar Yağar, Mos Def’in 2010 senesinde En İyi Rap Albümü branşında Grammy talibi olan The Ecstatics albümünde, Supermagic şarkısında kullanılmıştı! Dünya basını büyük sanatçımızdan söz edip duruyordu, biz ise nerede ise Frodo’yu bekliyorduk.

2015 senesinde Dr. Dre tekrardan şenlendirdi ortalığı!

dre-compton-bagcan-selda-album-covers

Mos Def’in kullandığı İnce İnce Bir Kar Yağar, bu kez Amerikalı efsaneleşmiş rap prodüktörü Dr. Dre’nin dikkatini çekti… 7 Ağustos 2015’te gösterilen albüm Compton, nerede ise ilk haftasında 25 milyon kez online dinlendi, yarım milyondan fazla kez satın alındı. Albümün en iyi şarkılarından Issues’da gene Selda Bağcan’ın sesi vardı.

Sonunda beklenen oldu. Dünyanın en büyük müzik festivallerinden Primavera, 2016 senesinde sahnesini bu efsaneye açtı… Selda Bağcan!

selda-bagcan

Bir çoğumuzun gündemine yeni girdi Selda Bağcan, fakat aslen 45 senelik bir müzik yolculuğu, savaşım ve internasyonal kariyer var bu hikayede. Selda Bağcan’ın genç müzikseverlerin kalbinde seneler sonrasında tekrardan yer etmesi, Elijah Wood, Mos Def, Dr. Dre, Primavera… Hiçbiri tesadüf değil!

İşte Selda Bağcan’ın bugüne dek yer almış olduğu internasyonal festivaller;

Golden Orfeus Festival 1972 (Bulgaristan)

selda-konser

Selda Bağcan nerede ise 24 yaşındaydı. Türküleri bağlama yerine gitarla söylüyordu, sesi muhteşemdi. Bu iki etken, adını ülke genelinde duyurmasına sebep oldu. Dış İşleri Bakanlığı yardımıyla Bulgaristan’da düzenlenen Golden Orfeus Festival’e, ülkemizi temsil etmeye gönderildi.

WOMAD 1986 (İngiltere)

selda-konser

Selda Bağcan 1986 senesinde, efsaneleşmiş grup Genesis’in efsaneleşmiş vokalisti, 6 Grammy ödüllü Peter Gabriel’ın yardımıyla Bristol’de düzenlenen WOMAD Dünya Dans ve Müzik Festivali’nin davetlisi oldu.

Rotterdam Festival 1987 (Hollanda)

selda-festival

Selda Bağcan, 1971 ile 1980 içinde onlarca 45’lik ve albüm yayınladı, bu plakların satışları milyonlarla ölçülüyordu. Türkülerimiz adlı albüm serisi ile müziğe devam etti. Ne şöhreti, ne de önemi dinmişti.

Glastonbury Festival 1987 (İngiltere)

selda-bagcan-festival

Selda Bağcan’ın 1987’de Rotterdam Sanat Festivali’nden sonraki adresi, 19 Haziran’da Glastonbury Festivali olmuştu! Bu büyük adımdan sonrasında bir süre İngiltere’yi turladı, sırasıyla Jubilee Gardens Festival, Earls Court Festival ve Capitol Radio Festival’de sahne aldı. 1988 yılını ise Batı Avrupa turnesi ile geçirecekti…

Acco Festival 1990 (İsrail)

selda-bagcan-konserleri

1990’da tam dört kez İsrail’e konsere gitti Selda Bağcan. Acco Festivali kapsamında İsrail’deki Khanel Umdan adlı Osmanlı kalesinde verdiği konser ile hafızalarda yer etti. Hattâ öyleki sağlam yer etmiş olmalı ki, Primavera 2016’da Selda Bağcan’ı Boom Pam adlı Tel Aviv’li genç rock grubu ile beraber izledik 🙂

Kudüs Festivali 2002 (İsrail)

selda (1)

2000 senesinde Almanya’da Köln Arena’da sahne aldı sanatçı. Bu konser, aynı anda sahnede 2167 müzisyen olması sebebiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Aynı yıl Antakya’ya konsere giderken geçirdiği trafik kazası, Selda Bağcan’ın konserlere uzun bir süre ara vermesine sebep oldu.

Londra Olimpiyatları Meltdown Festivali 2012 (İngiltere)

SELDA-2

Selda Bağcan, 2012 senesinde Londra Olimpiyatları kapsamında düzenlenen Meltdown Festivali’nde, Queen Elizabeth Hall’da sahne aldı; alkışları kabul etti. Meltdown Festivali’nin ilk kez düzenlenmiş olduğu 1993’ten bu yana David Bowie, Elvis Costello ve Patti Smith benzer halde efsanelerin küratörlüğünde düzenlendiğini de ekleyelim!

Sürekli yurt haricinde olacak değil ya, yurt içinde de hayranlarını coşturmaya devam ediyor!

selda_bagcan_konser_img_a

Organik yalnız yurt haricinde değil, yurt içinde de fanatiklerine müzik ziyafeti sunmaya hız kesmeden devam ediyor Selda Bağcan.
Online konser serisi olarak düzenlenen Red Bull Canlı Sahne’de rock müzik grubu Boom Pam ile birlikte sahne aldı ve gene izleyenlerine unutulmaz bir gece yaşattı!

Bu benzeri olmayan Selda Bağcan ve Boom Pam performansını kaçıranlar, tekrarını Redbull.com/canlisahneadresinden en yüksek görüntü kalitesiyle izleyebilirler.

[selda_bagcan_konser_img

Kaynaklar: Wikipedia.org, Hurriyetdailynews.com, öyküsü.info, Avrupagazete.com &

Etiketler